| AlexG98 a întrebat:

Buna ziua! Am un ford focus 2 hackbach din 2005.Problema e la semnalul radio...nu imi prinde vreo frecventa decat in orasele foarte mari. Cum sa fac sa am semnal? Doar inlocuiesc antena de pe masina? Sau trebuie inlocuit tot kitul(din casetofon pana pe masina)...casetofonul este ford 6000cd
Adica alte masini pe care le conduc prind semnal radio in zona mea, fordul nu. Sa fie prea veche antena?

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Desfă radio-ul din locaș și pune (de probă) pe post de antenă o sârmă, cam de lungimea unui șiret. Merge așa?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

O fi rupta mufa de la antena, scoti radioul afara si verifici cablul si mufa de antena sa faca contact ferm altfel pierzi semnal, nu este aparatul defect ci cablul intrerupt sau dezlipit in mufa, ala trebuie lipit cu letconul, si fludor, il poti duce la orice atelier reparatii radio tv casetofoane si ei il desfac si vad care e cauza.