| Stefanchiras a întrebat:

Buna ziua! Am un golf 5 fsi 2005, iar in bord mi s-a aprins martorul motor. Masina trepideaza foarte tare cand sta la relanti. Dupa ce plec 'cu greu' si accelerez usor nu se intampla asta. Cum accelerez putin mai tare trepideaza din nou extrem de tare si nu iau in viteza. Ma puteti ajuta va rog sa stiu in mare care ar fi problema? Multumesc

2 răspunsuri:
| VoidEternal a răspuns:

Posibil sa fie o bujie arsa sau mai degrabă o bobina defecta și unul dintre cilindri sa nu fie în funcțiune. Asta ar explica lipsa puterii și a trepidațiilor. Asta ar fi varianta cea mai optimista și relativ ieftin de reparat.

| Iancu_Silvan_1996 a răspuns:

Salut!
FSI - injectie directa, asta inseamna probleme, dupa un anumit numar de km, cu urmatoarele:
- depunerea de carbon pe supape
-injectoare
-depuneri de carbon in PCV, EGR
-pompa de inalta presiune
Ca s-o diagnostichezi cum trebuie plateste un mecanic bun sa bage un tester pe ea si atunci vezi cam ce ai de facut. Acum depinde si de nr de km, de cum a fost masina intretinuta si exploatata.
PS. Motoarele FSI, GDI etc ( cu injectie directa ) trebuie conduse mai "vesel" cateodata, pentru prevenirea depunerilor de carbon si totodata sa faci schimbul de ulei la timp.