| Marinaionut7 a întrebat:

Salut TPU! Am un golf 5 1.9 tdi din 2005 si am o problema cu ea, cand o accelerez mai tare (spre 3 mii de turati) motorul pierde putere si nu mai trage asa ca trebuie sa apresc motorul si sa il pornesc din nou(s-a aprins si cheek engine dar s-a stins singur), pe langa asta masina la 2 mii de turatii(in orce viteza) trepideaza, smucește si se mai si acelereaza in gol(doar intr-un punct anume de la acceleratie) am fost la tester si au zis ca e geometria blocata la turbo, voi ce parere aveti?

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Crede-i pe ăia de la tester, aparatura nu minte

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Clar geometria blocata la turbo. Boala vesnica la TDI-urile din anii '90 pana prin 2010.
Verifici vacuumuri, inlocuiesti toate furtunele, cureti geometria la un mecanic, merge bine 4 luni si revine problema.
Volkswagen, mai pe scurt.
Trebuie sa iei masuri insa, altfel risti sa cedeze turbina de la suprapresiune.
https://www.facebook.com/......oHVgWhg7Sl

| Unev a răspuns:

Probleme Turbina.EGR
Am avut aceași problema pe un Golf 5 2.0 140 cp care nu mai tragea având următorul mesaj Emission Workshop cu cheek engine aprins. Am remediat aceasta problema prin înlocuirea turbinei.