| anonim_4396 a întrebat:

Aveti idee la un Opel Astra H benzina, 1.6.Daca merg cu sonda lambda defecta se poate intampla ceva? Acum 10 luni mi s-a aprins martorul de bord din cauza benzinei.De atunci am mers cu masina fara nici o problema, fara consum ridicat sau altele.Ieri a inceput sa se stinga /aprinda acel martor cand accelerez, am observat.Masina parca trepideaza,nu mai are puterea care o avea inainte cand calc pedela de acceleratie, ii trebuie ceva mai mult timp sa ia viteza pe care o lua inainte.Se poate intampla ceva mai rau daca merg asa cu ea? Nu vreau sa mai investesc in ea nimic, o mai tin maxim 10 saptamani.Multumesc

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Verifica uleiul, sa nu se umple de benzina.
In rest, nu prea are ce sa se intample, martorul galben indica de obicei depasirea unor parametri optimi, nu defectiuni in sine.
Teoretic, daca se mai stinge becul e ok. Pune niste benzina premium (98-100), cat o mai folosesti, ca probabil va merge mai ok.

| venividivici2017 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Da,asa am sa fac.Ma gandeam sa alimentez cu benzina 98 sau probabil sa adaug niste aditiv.Multumesc

Răspuns utilizator avertizat