| nicuburcica a întrebat:

An si eu o intrebare legata de un scuter china 4 t vreau sa montez segmenti pe piston dar nu stiu cum se pune adica cu marcajul de pe segment in sus sau un jos?

2 răspunsuri:
| Catany13 a răspuns:

Cind cumperi segmentii ii cumperi in punga, cutie, si inauntru ai instructiuni despre montare.
De la capul pistonului in jos ( unde se face explozia ) se monteaza :
Primul este de foc, al doilea de compresie, si ultimul de ungere.
Se monteaza invers, adica intii cel de ungere, compresie si foc, deoarece nu ai putea sa treci cu segmentul peste alt segment.
Atentie la fantele pe care se pun segmentii, trebuie sa fie CURATE, adica sa vezi numai material de piston, nu calamina.
Daca nu sunt perfect curate, segmentii vor intra fortat si vor freca in cilindru si se va alege praful de ei imediat.
Vezi ca mecanicii curata in bataie de joc, sa fii cu ochii in 14

| nicuburcica explică (pentru Catany13):

Mulțumesc pentru sfat, siu ordinea de montaredar ceea ce nu știu este​ faptul cei doi segmenti de foc si compresie au pe ei un marcaj si nu stiu cum se pune cu marajul in sus su in jos