| Hollows a întrebat:

Buna ziua.
Anul acesta am fost implicat intr-un accident, am primit o oferta de despagubire (abia dupa fro 2-3 luni), pe data de 24 mai.
Am fost de acord cu aceasta, dar in primele 2 saptamani nu au intrat banii in cont.
Am sunat la firma de asigurari (City Insurance), cei de acolo au spus ca sunt programat la plata, dar nu pot sa-mi dea mai multe detalii.
Am sunat la firma timp de 1-2 luni, dupa care m-am dus in Bucuresti la centrul firmei, iar ei au spus ca trebuie sa ma duc la centru daune.
M-am dus si acolo si mi s-a spus ca firma care vireaza banii s-a schimbat, am intrebat daca se pot da banii in mana si au spus ca nu, trebuie sa ma duc la alta firma in alta parte (mai departe).

Acuma eu ce pot sa fac legal?
Care este termenul legal in care trebuie sa-mi trimita banii?

Accidentul a fost pe 31 martie.

Multumesc pentru ajutor.

Răspuns Câştigător
| vasile2222 a răspuns:

>>Care este termenul legal in care trebuie sa-mi trimita banii?

Ai legea aici http://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocument/190029

Art 21 - (4) Despăgubirea se plătește de către asigurătorul RCA în termen de 10 zile de la data acceptării ofertei de despăgubire prevăzută la alin. (1) lit. a) sau de la data la care asigurătorul RCA a primit o hotărâre judecătorească definitivă sau acordul entității de soluționare a litigiului cu privire la suma de despăgubire pe care este obligat să o plătească. Documentele care stau la baza cererii de despăgubire sunt stabilite prin reglementări ale A.S.F.
(5) Dacă asigurătorul RCA nu își îndeplinește obligațiile în termenul prevăzut la alin. (4) sau și le îndeplinește defectuos, inclusiv dacă diminuează nejustificat despăgubirea sau întârzie achitarea despăgubirii, acesta este obligat la plata unor penalități de 0, 2% pe zi de întârziere calculate la nivelul sumei de despăgubire cuvenită sau la diferența de sumă neachitată. Plata penalităților se face odată cu plata despăgubirii.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Asiguratorii (si nu numai) deseori trag de timp cand e vorba de plati, mai ales de despagubiri.
Ce poti face?
Le trimiti recomandat o notificare, somatie de plata, acordandu-le un termen de achitare in 5 zile.
Daca banii nu-ti apar in cont in termen de 10 zile dupa data primirii notificarii, atunci procedezi prin instanta, printr-o ordonanta de urgenta (somatie de plata). Dupa ramanerea definitiva al sentintei dai unui executor sa incaseze silit suma + dobanzile (dauna de intarziere). Pentru formularea si sustinerea ordonantei este bine sa apelezi la un avocat.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cine a fost de vină si ce sumă trebuie sa primesti? Accidentul a fost cu victime?

| vasile2222 a răspuns:

Reclamatie la ASF https://asfromania.ro/ro/