| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara, in urma cu 1 luna jumate am fost implicat intr-un accident, am sa trec direct la subiect si rog doar cei care stiu sigur sa imi raspunda:
Intr-un cat tipului iau deschis dosar penal am fost nevoit sa astept dupa anexa 2 de la politie 28 de zile!
Aceasta a ajuns la firma de asigurari, domnul de la daune totale mi-a deschis dosarul si l-a trimis impreuna cu pozele si cu declaratia mea, problema e aici: eu am scris pe declaratia pentru firma de asigurari ca am intrat in parapet si din parapet in masina din fata (s-a intamplat cand stateam pe loc si asteptam ca toata coloana, deci eu nu sunt vinovat)
Iar pe pe anexa 2 scrie ca a intrat in mine si eu direct in masina din fata! La cateva zile supriza m-au sunat ca se prelungeste dosarul si ca se cere o noua anexa 2 care dureaza iar inca 30 de zile!
Imediat a doua zi am mers la firma de asigurari si am dat declaratie ca eu doar mi-am dat cu parerea asa cum mi sa cerut si ca in momentul impactului timp de cateva secunde am fost inconstient! Si am mai scris ca sunt total de acord cu agentul constatator ce a scris pe anexa 2 dar degeaba nici nu m-au bagat in seama! Ei tot au cerut o anexa 2! Mi se pare abuz atata timp cat eu am dat declaratie ca sunt de acord cu ce a constatat agentul de politie! Iar ei mi-au bagat-o ca ei au 90 de zile la dispozitie sa imi inchida dosarul!
Am facut sesizari si la ASF si la ANPC dar supriza si aia tot dupa 30 de zile raspund! La ei am sunat de 3 ori pentru a cere explicati si toti imi zic ca ei doar primesc sesizarile si le trimit mai departe la capi companiei de asigurari! Firma de asigurare e City Insurance

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-ai ce face decat sa astepti rezolvarea. Eventual te poti adresa la politie sa urgenteze trimiterea anexei.
Daca nu esti multumit de raspunsurile primite de la entitatile la care ai trimis reclamatiile atunci ai putea actiona in judecata firma de asigurari, dar nu rezolvi nimic cu asta.

| JohannesZu a răspuns (pentru Ioandelasal):

Mă temeam de asta!

2 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Trebuia sa iei legatura cu o agentie specializata in asa ceva, care te ajuta sa iti iei despagubirile cuvenite de la firma de asigurari, binenteles, aveau si ei un comision, dar luai mult mai multi bani. Si da, exista asa ceva in Romania.