| Tulceanu10 a întrebat:

Buna ziua as dori sa fac un sondaj cu ajutorul d-voastra, tema acestuia fiind masinile, SUV-urile. Vreau sa fac comanda de 2 masini ( pentru mine si sotul ).
Masinile care trebuie dezbatute sunt :
Cadillac Escalade
Audi Q7
BMW X6
BMw X5
Porsche Cayenne S
VW Touareg

PS : Masinile noi si sa aive pana si ultimul upgrade!

Toate aceste masini au cate un punct forte ce nu ma lasa sa ma decid. Vreau sa nominaliza-ti doua ca fiind cele mai bune. Am pus acesta intrebare nu pentru a ma afla in treaba. Nu introduce-ti in discutie alte tipuri de masini. Nu imi plac celelalte chiar fie el si Range R!
Nu ma pricep in general la parte tehnica, dar ca design imi plac toate cele expuse interiorul placandu-mi doar la Cayenne S Escalade si putin Touareg si cele 2 BMW-uri!
Va las sa ma ajutati la partea tehnica, motor( variante, cat si care este cel mai bun, argumentand), consum, impozit. Doresc sa nu va afirmatii de genul " ce va intereseaza consumul sau impozitul daca aveti bani de aceste masini ". Masina vreau sa-mi fuga repede la orice apasare a pedalei de acceleratie, acesta fiind discordanta la cayenne...este mai lin decat Audi si BMW!

O zi buna va doresc si va multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vai de mine.
Ce masini, domne, ce masini.
Sincer sa fiu. habar n-am. Cunosc masinile din vazute si auzite. Nu cred ca veti avea parte de vreun cititor care sa aiba cunostinte in mod direct despre cifrele ce va intereseaza.
Dar ca umila parere personala, sunt un fidel al Cayenne-ului. Caracteristica forte mi se pare exclusivitatea. Q7, BMW-uri, Touareg-uri. vad la o tura prin cartier. Dar un Cayenne. este mai exclusivist. happy
Daca sustineti ca motorizarea nu va ajuta, va sugerez sa incercati varianta Turbo S. Are un plus de ~100cp fata de S.

Numai bine!

4 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

In primul rand ganditi-va unde vreti as mergeti cu ele. Daca vreti pentru Bamboo automat Q7 ca asa se face laughing confort automat X5, X6, Cayene, drumuri lungi Escalade si off road Touareg cu mici modificari sau chiar stock pentru drumuri de off road usor gen Magheru laughing. Eu unu la orice ora as opta pentru X6 sau Touareg in functie de design, cei de la Vw bat la cuplu orice alta marca si audi pe Q7 dar are sasiul foarte slab si nu rezista la cuplu maxim pe care il duce motorul. Eu fara sa ma gandesc as lua un Touareg 5l diesel full option si as fi mai multe decat multumit sau daca accepti si o alta varianta peste Touareg ar fi G class de la Mercedes pentru off road si in general peste din toate punctele de vedere ar fi Toyota Land Cruiser V8 cea de 4.5l diesel!

| BESTNICK a răspuns:

Daca tot dispuneti de o carca de bani v-as sugera sa luati un bmw (m power)fiind m3 2011, iar ca viteza cand ai accelerat-o actiunile si portofelele vor vibrawinking, asadar nu cred ca ar fi vreo probleama.succes

| Tulceanu10 explică:

PS! Nick multumesc pentru efortul de a scrie dar am sugerat sa nu fie incluse in discutie alte masini...
DETEALIN Intr-adevar Cayenne-ul omoara concurenta mai ales prin design si eleganta. Dar nici Cadillac-ul nu este departe de acest rafinament interior, pentru ca exteriorul este cu bruta ce ascunde 500CP sub capota :D. Sa stii chiar ca m-am gandit si eu din prima la aceste 2 modele dar nu eram convins. Mai astept pareri si poate raman la variantele de Turbo S si Escalade cu motorizarea ESV Platinium!
Chiar te rog sa vizualizezi acest video de pe yt. Scrii " 2011 Cadillac Escalade ESV Platinum Start Up, Exhaust, and In Depth Tour" sau http://www.youtube.com/watch?v=h0V8P8AByk4 ( ma gandesc ca nu apare link-ul ) O zi buna!

| vestautoro a răspuns:

In mod normal se face astfel:
-Test drive cu toate modelele si vedeti care va place
- Intrebati la service cat costa intretinerea masinii + Casco, impozit, etc.
Avand ocazia sa le conduc pe toate, va recomand BMW X5 3.0SD (285CP).