| Costel_Iancovici_1997 a întrebat:

.as dori sa îmi cumpăr un BMW e 46 motor 2.0 ci anul 2000 benzina. As dori sa știu cat ma ajunge cheltuiala, asigurarea, impozitul ...etc toate. Dau funda...și dacă consuma enorm de mult motorul acela.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

O masina din anul 2000 este una foarte veche de 20 de ani, deci consumul este foarte mare cat si intretinerea masinii, fiindca BMW-ul este scump, iar dupa 20 de ani vechime, incepi sa bagi bani multi in reparatiile ei.
Cumpara ceva la 10 ani vechime, chiar daca nu-i BMW, dar este mai noua si nu te costa enorm intretinerea ei. ia ceva de capacitate mult mai mica de 1.4- 1.6 sau 1.8 ca sa nu te mai stresezi ca dai atatia bani pe benzina sau intertinere.
ca nu merita sa iei o masina f mare, daca nu ai bani sa-i umplii rezervorul si o tii in curte doar sa o stergi de praf si sa te uiti la ea.
In plus, cu cat este mai veche, cu atat impozitul este mai mare.

| armiaso a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu vorbi prostii, impozitul se calculeaza dupa capacitatea cilindrica, nu are nimic cu vechimea.

| Costel_Iancovici_1997 explică (pentru armiaso):

Impozitul știu cum e ma ajunge 200 și ceva de lei dar asigurarea nu știu cum e și restul și cam cât consuma motorul ei de 2.0 nu contează ca este din anul 2000 mașina e recondiționata revopsita și nu are nici un gram de rugina totul nou pe ea cunosc mașina cel om e pasionat ai a băgat bani destui în ea eu momentan sunt la școală de șoferi uni prieteni îmi zic dacă e sa fac accident pot face și cu un matiz contează cât sunt de stăpân pe mine sa nu ma prostesc

| anonim_4396 a răspuns (pentru Costel_Iancovici_1997):

Asigurarea se calculeaza in functie de varsta, capacitate cilindrica si istoric in asigurari, modelul masinii si daune pe tipologia aia inregistrata la asiguratori, este o formula care se aplica.
avand in vedere ca nu ai istoric in asigurari, ai B0, esti tanar, sub 30 ani, baiat, masina e bmw, o sa-ti faca o asigurare destul de frumusica, exact in cea mai rea categorie esti.
consum pe oras, 10-13 in functie de trafic, pe exterior daca scoti 7 sa te bucuri.

| Costel_Iancovici_1997 explică (pentru anonim_4396):

Pai mașina o sa fie pe numele lui mama are 52 de ani și nu sre nici un istoric de mașini va fi prima cam cât o sa fie asigurarea ma interesează eu locuiesc la țara nu stau prin trafic să-mi consume mult nu plec in depărtări mari

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca nu ai 1000€ salariu nici dacia nu e de tine. Viata e dura la romani

| anonim_4396 a răspuns (pentru mgtow):

Altul care vorbeste prostii, schimb de ulei si filtre, adica schimbul anual la o dacie nu e mai mult de 200-250 lei

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

Si asigurarea, vinieta dupa caz, reparatiile, benzina - motorina e? Mai zi tu de prostii pe cand ii vezi pe aia ca baga doar 50 lei pentru ca abia au bani in buzunare. Am avut salariu de 1900 lei acum 6 ani si la sfarsit de luna ramaneam cu 300 lei fara masina, mergeam gratuit cu bus pentru ca eram muncitor in domeniu. Masina nu puteam s-o intretin daca era sa am. In scrimb acum au crescut salariile la 1000€ pentru soferii de autobuz. Viata e scumpa pentru un sarac sub venitul ala de aia se carpesc toti sa traga de jafurile care le au pline de probleme pentru ca nu au bani sa le repare

| anonim_4396 a răspuns (pentru mgtow):

La 1900 lei nu ai ce sa detii masina, nici echivalentul corelat cu nivelul de trai in strainatate nu poti sa ai masina, trebuie, totusi sa stim care sunt posibilitatile si sa nu visam cai verzi pe pereti, daca sunt doua persoane, fiecare cu acelasi venit in familie mai putem vorbi.
am zis prostii in sensul ca o dacia logan 1.4 nu e scumpa de intretinut deloc, 200-250 lei consumabilele, iar daca circuli in oras nu ai nevoie de vinieta, care oricum e 135 lei PE AN, asigurarea e in functie de alte criterii dar sa punem un cost mediu de 500 lei pe an.
daca fumezi, bei, joci la pacanele sau iti cumperi telefoane sau haine des, renunti la o parte din acele chestii si intretii masina, nu le poti avea pe toate.