| RE4L a întrebat:

As dori sa stiu daca exista vreun senzor la VW Passat 2003 care detecteaza daca este sau nu rupta cureaua de distributie si care nu lasa masina sa porneasca.
Va multumesc.

Răspuns Câştigător
| MrSoapte a răspuns:

Nu exista senzorpt cureaua de distributie! In cel mai fericit caz, se aprinde martorul de "check engine", cand cureaua e deja rupta!

1 răspuns:
| ginoeugen23 a răspuns:

Daca nu e pusa binela "punct' nu porenestehappy pentru ca nu e sincronizat axul cu came cu arborele cotit. si in cazul asta ce se poate intampla... sunt mai multe variante.
1 sa ti se rupa axul cu came
2 sa ti se indoaie supape
sau sa fie sarita cu 2.3 grade si sa nu ii dea combustibil atunci cand trebuie