| neverending a întrebat:

Am un Matiz caruia la 53 000 km i-am schimbat (in service evident ) cureaua de distributie, rola intinzator, pompa de apa.
Dupa doi ani, la 71 000 km mi s-a rupt in mers cureaua de distributie ( cu stricaciunile de rigoare ).
Atat mecanicul care m-a tractat pana acasa cat si cel care mi-a facut masina mi-au spus ca nu am schimbat cureaua la timp, ca asta ( care s-a rupt ) nu a mers doar 18 000 km.
Curelele, cea rupta cat si cea noua sunt produse de un renumit producator german ( nu stiu daca am voie sa spun ).
Ma puteti ajuta sa inteleg ce s-a intamplat?

4 răspunsuri:
| RB26DETT a răspuns:

Contitech sau Bosch? Am avut curea de la Bosch pentru 60k km, baietii au zis ca duce 100 000 km dar m-a lasat rola intinzatoare si aia din service au zis ca nu pot sa-mi schimbe doar rola ca trebuie tot kit-ul, altfel nu-mi dau garantie si fara garantie nu fac nimic, mai ziceau ca doar 60k km se pot face cu o curea de distributie, pai stai putin ca astea tineau 100-120k km, hoti, mecanicii din ziua de azi, 99% din ei sunt hoti, producatorii de piese se iau de mana cu mecanicii la capitolul asta,
Acum am curea de la Contitech, am vazut ca au mai fost care au avut probleme, aia e, de face figuri vad ce fac cu garantia si service-ul.
Ai garantie, nu? Vorbeste cu oamenii si explica-le ca suni la protectia consumatorului daca nu vor sa-ti rezolve problema.

| neverending explică (pentru RB26DETT):

Cureaua care s-a rupt cat si asta noua sunt Contitech, masina am reparat-o, nu am pastrat facturile, m-am gandit ca daca a mers un an nu se mai poate intampla nimic.

| RB26DETT a răspuns (pentru neverending):

Aia e, eu le pastrez, asa sa faci si tu, mai ales la piesele ce provoaca daune costisitoare in cazul in care se stricawinking
Am vazut ca-s multi care se plang de Contitech acum sper sa nu am si eu probleme...

| EmYyYEmilian a răspuns:

Nu cred ca e de la curea, e de la distributie celalalte piese