| crista18 a întrebat:

As dori sa stiu si eu cand se foloseste ambreiajul+ frana si cand se foloseste doar frana? instructorul mi-a spus sa apas ambreiajul si apoi usor frana... dar uneori spune ca de ce apas ambreiajul ca trebuia doar frana. Imi poate explica cineva cand si in ce situatii le folosesc pe fiecare?(in intersectie, cand schimb directia de mers, la stop, la cedare prioritate...)
si cand vreau sa pornesc cum fac? ridic usor piciorul dupa frana...tin pe ambreiaj si bag in viteza 1? Cand bag in prima viteza ..cand bag in a 2 a viteza?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri. As prefera niste raspunsuri cat mai pe inteles

Răspuns Câştigător
| Mozurov a răspuns:

Ambreajul il apesi atunci cand in timp ce franezi scoti si din viteza sau esti pe cale sa te opresti (daca nu apesi ambreajul cand esti pe cale sa te opresti, o sa ti se opreasca motorul). Frana fara ambreaj o folosesti cand dupa franare, masina continua sa se miste.
La plecarea dupa loc prima data apesi la maxim ambreajul si frana(ai grija ca atunci cand pornesti motorul maneta sa fie scoasa din viteza). Bagi in viteaza 1 apoi ridici piciorul de pe ambreaj pana la jumatate(o sa iti dai seama ca e la jumatate atunci cand masina o sa inceapa sa tremure) apoi iei piciorul dupa frana usor. Daca ai facut chestia asta corect vei vedea ca masina porneste usor. Apoi apesi foarte usor acceleratia si gata ai plecat.Viteza a 2a o folosesti dupa ce te-ai pus in miscare (ai plecat dupa loc cu succes, bagi in a2a)

| crista18 explică (pentru Mozurov):

Deci frana(fara ambreiaj) o apas atunci cand vreau doar sa incetinesc? iar frana+ ambreiaj la stop sau cand vreau sa scot pe liber? (apropo bune explicatiile)

| Mozurov a răspuns (pentru crista18):

Exact happy

3 răspunsuri:
| meseriasul88 a răspuns:

Ca sa intelegi ambreajul face cuplarea motorului cu rotile ok. 1; ambrajul se apasa doar cand schimbi vitezele 2 : ambreajul se mai apasa si cand incetinesti pentru ca pierzi din viteza si atunci trebuie sa apesi. sau cand apesi frana brusc apesi ambreajul ca altfel se va opri motorul succes bafta. sper ca am fost de folos...