| anonim_4396 a întrebat:

Cum procedez cand opresc la semafor? Iau piciorul dupa acceleratie,apas ambreiajul si apoi frana,dupa care scot din viteza si iau piciorul dupa ambreiaj?(asta este necesar doar cand se face rosu imediat ce ajung sau si daca mai este putin si se face verde).Iar cand plec apas ambreiajul,bag in treapta I si dau drumul la ambreiaj dupa care apas acceleratia, sau cum este corect? Daca nu scot din viteza si opresc la semafor sau la stop si sunt intreapta a2-a sau a3-a,bag in treapta I? Daca doar incetinesc, fara sa mai opresc mai este necesar sa schimb din treapta a2-a sau a3-a in treapta I cand plec? IInstructorul mi-a spus sa nu dau drumul de tot la ambreiaj cand plec si sa il mai tin inca 3-4 metrii dar nu stiu cat anume sa ii dau drumul si cat nu. Inca o nelamurire ar fi legata de acordarea prioritatii,nu prea inteleg cand se acorda prioritate. Nu stiu daca ati inteles ceea ce am spus mai sus, dar m-as bucura foarte mult daca ma puteti ajuta cu cateva sfaturi importante pentru incepatori ca nu am pe cine sa intreb sad. Orice sfat bun este binevenit pentru mine. Va multumesc mult!

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Plecarea de pe loc se face doar in treapa I.

Daca nu stii cum sta treaba cu prioritatea ce cauti la volan? invata legislatia prima data

| Osirius a răspuns:

Omule instructorul ala pentru ce mama naibi crezi ca e pus acolo? Pentru ce platesti tu scoala? Il intrebi orice nelamurire ai.
"mai este necesar sa schimb din treapta a2-a sau a3-a in treapta I cand plec? " Ai incercat sa pleci cu a 3-a vreodata? Daca esti in mers foarte incet, ori iti tremura toata masina pana ajunge la viteza corespunzatoare ori se opreste motorul. Trebuie sa "simti" un pic masina, ca de aia faci scoala pe o singura masina si la examen tot cu aia vei fi. Chestiile astea le inveti in primele ore. Cat despre prioritati, le inveti si din carte. Daca nu le intelegi de acolo nu meriti permis de conducere.