| Maryan17 a întrebat:

Buna Ziua, as dori si eu un raspuns de la cei care stiu :
Am un scuter Peugeot Black Urban 2t, nu mai porneste nu stiu de ce, scanteie da, de alimentat se alimenteaza, i-am bagat 5 mg de benzina in cap dar degeaba, carburatorul este curat, ii dau 10 pedale cu contactul inchis dupa i dau contact da rateuri, va rog ajutati-ma, dau funda happy

3 răspunsuri:
| Mihaela1964 a răspuns:

Verifica filtrul.

| viotedy a răspuns:

Carburatorul o fi curat dar poate nu e reglat cum trebuie.mai poate fi bujia sau CDI-ul de vina.sau chiar socul, trebuie s-o iei prin eliminare cauze.

| Romania89 a răspuns:

Am si eu un " first bike " mai pe romaneste o " capra " i cand am cumparat-o la mana a 2 - a ala mi-a dat-o prezentabila si la 1-2 pedale pornea. A 2 - a zi cand am vrut sa o pornesc nu mai mergea. I-am dat la pedale aproximativ o ora si apoi a pornit. Am plecat cu ea si daca o lasam oprita vreo 10 minute iar stateam sa dau la pedale o ora =) asa ca i-am scos bujia, i-am curatat-o, am desfacut filtrul sa vedem daca e infundat si totul era OK. Am mers la unu' care se pricepea la mecanica si avea tot felul de piese. I-am schimbat bujia, chestia in care intra capul bujii, si filtrul. Am pornit-o si a mers vreo 200 km apoi iar s-a oprit si nu pornea ( am aflat ca trebuie sa nu merg mult cu o viteza sub 20 km/h iar eu am mers asa mai mult timp si de aceea se oprea chiar dupa ce i-am schimbat piesele. Asa ca acum merg numai cu 25-35 km/h. Ala cred ca nu stia cum sa o repare si a zi ca a tinut-o in garaj doi ani la rand. Avea 2822 km cand am luat-o si am dat 700 lei ( unii au zis ca e pomana la 700 lei la cum arata, zici ca e noua ). In fine, schimbai si tu bujia chiar daca da scantei si ce am mai zis eu mai sus. Succes...