| raresh4you a întrebat:

Problema scuter Aprilia SR. Cand vreau sa il pornesc, ii trag benzina pe vacuum, ii dau cateva pedale fara contact si dupa aceea ii pun contactul si ii dau la pedale cu acceleratia in blana pentru ca am urmatoarea problema : scuterul meu nu se alimenteaza. ii dau foarte multe pedale, iar bujia nu este uda, oare care ar fi problema? Setul este nou, transmisia este noua! Am un fel de carpeala, cadrul meu este putin sudat, iar din cotul muzicutei pleaca un furtun mare si gros in care intra carburatorul si ma gandesc ca pe furtunul ala nu are timp benzina sa ajunga la muzicuta, de la muzicuta la set si de la set in capul bujiei, va rog ajutati-ma si o sa va dau Funda :*

Răspuns Câştigător
| DenysEl a răspuns:

Am si eu un yamaha aerox 49cc avea aproximativ acceasi buba dar s-ar putea din 2 cauze:muzicutza sa aiba o lamela deschisa si nu porneste (poate foarte greu)sau carburatorul infundat cu gunoaie! Parerea meabig grin

| KaPy2 a răspuns (pentru DenysEl):

Prima data sai curete carburatoru daca face tot asa este muzicutawinking

5 răspunsuri:
| KaPy2 a răspuns:

Curatai carburatoru bine,
verificai pompa de benzina sa vezi daca da bine benzina daca nu alta, verificai muzicuta, verificai gatu ala din carburator in muzicuta, funda?

| raresh4you explică (pentru KaPy2):

Si eu tot de la muzicuta zic ca e pentru ca daca era de la set, cand pornea nu mergea bine, dar daca il pornesc, ma dau pe el si trage de rupe, fuge 85, o sa incerc, mersi de sfat!

| KaPy2 a răspuns (pentru raresh4you):

Curatai carburatoru ca poate ai gunoaie in el

| andreiutzumetin a răspuns:

Cred ca va trebuii sa ceva benzina sau motorina nu stiu