| AlexC433 a întrebat:

Bună ziua. As vrea sa îmi cumpăr o mașină însă nu pot ajunge la adresa vânzătorului. Se poate sa fac asa contractul și actele necesare? Dacă da, cum?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Nu sunt expert in achizitia de masini second hand pentru simplul motiv ca ador masinile noi. Insa cunosc samsari destui si metode de verificare a unei masini cat si metode de inselaciune.
Masina nu se cumpara dupa cum se fura caii, adica "noaptea pe fulgeratura".
Masina nu se cumpara de la distanta, noaptea si nici pe neverificate!
Sunt unele societati comerciale care cumpara masini de la alte societati comerciale din afara > masini prin metode de licitatie, dar acolo se asuma un risc, insa mare parte din risc este acoperit de lege si anume defectele ascunse sunt pedepsite, dar trebuie facuta dovada... oricum o firma serioasa face poze suficiente si ofera detalii suficiente ca sa stie samsarul roman daca o cumpara la licitatie sau nu.

In cazul de fata a unei persoane fizice care cumpara de la o alta persoana fizica, nu se aplica nicio acoperire juridica, asa ca daca cumperi ceva pe vorbe asa ramane.
Din experienta mea cu fel si fel de oameni, te asigur ca atunci cand e vorba de vanzare/cumparare oamenii sunt animale, atat de multi escroci ca nici nu iti dai seama...niciodata sa nu mergi pe incredere!
Mai ales cand ai de-a face cu samsari sa stii ca majoritatea (nu toti!) sunt tot niste escroci, asa ca nu crede niciodata un vanzator auto pe cuvant, fara sa testezi, fara sa vezi!

" Succesuri! "

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Ii trimiti copie CI, el face contractul si il duce la primaria lui la semnat/stampilt, apoi iti trimite contractul, copie CI, certificat de inmatriculare si CIV. De aici incolo te ocupi tu.
Grija mare cu banii, nu ii dai toti pana nu ai si masina si actele.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Parerea mea este sa nu faci prostia de a cumpara masina fara sa o vezi si sa o incerci, eventual cu cineva care se pricepe.
Te poti intelege cu vanzatorul sa va intalniti undeva la jumatatea distantei dintre voi.
Sigur ca ai putea da o procura speciala, autentificata de un notar public, altei persoane in care ai incredere dar nu iti recomand asta.

| darrio2007 a răspuns:

O masina nu se cumpara ca pe o legatura de patrunjel. Trebuie vazuta inainte sa o cumperi. Nu costa 2 lei.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai si masina cum o iei?
Faci o imputernicire pentru cel care se duce si ia masina.