| GEORGEGEO5 a întrebat:

Bună ziua. Dacă cumpăr o mașină de exemplu azi și eu ma mărit și îmi schimb adresa din buletin și nu am apucat sa iau în evidenta masina la primărie și sa o înscriu la politie cu adresa și buletinul cu care am făcut contractul de vânzare cumpărare o pot înscrie la adresa noua din buletin chiar dacă pe contractul de vânzare cumpărare scrie alta adresa?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, o poti inmatricula, dovedind schimbarea numelui de familie si adresei cu certificatul de casatorie.

| GEORGEGEO5 explică (pentru Ioandelasal):

Dar cum fac dovada?

| Ioandelasal a răspuns (pentru GEORGEGEO5):

Chiar nu ai citit tot raspunsul meu, desi are doar o fraza?
Vezi ultimele 3 cuvinte, scrie "certificatul de casatorie"!

Bula
| Bula a răspuns:

Daca-ti schimbi numele sau adresa sau orice act (contracte, etc.) unde ti-au cerut "Cartea de Identitate" (sau alt act de identitate), atunci ai obligatia sa le anunti pe toti despre schimbare!
La fel se intampla si in caz de deces, unde apropiatii au aceasta obligatie.
Pentru a fi luat in evidenta, trebuie prezentat actul original (in care apare modificarea), ca dovada.

| Simpatic a răspuns:

Te mariti daca esti precum George Michael, noi barbatii ne insuramwinking
Insa buna intrebarea pusa de tine.

suntserios
| suntserios a răspuns:

O iei in evidenta pe nou nume și nouă carte de identitate.

| GEORGEGEO5 explică (pentru suntserios):

Da dar dacă nu apuc sa o iau în evidenta cu adresa veche

| suntserios a răspuns (pentru GEORGEGEO5):

Tocmai ți am zis că o iei pe noua adresa...

| KovacsB a răspuns:

Nu te mariti si tu in timp ce-ti iei masina.

| Xox0 a răspuns:

Adresa de pe contract nu are treaba cu noua ta adresa. Schimba-ti asigurarea si evidenta asta la politie, toate pe noua ta adresa.