| extazyboy a întrebat:

As vrea sa imi cumpar o masina m-am gandit la urmatoarele modele:Alfa Romeo motor 1.6, Golf 4 motor 1.6/1.4,Seat ibiza modelul 2003-2005 cu motor de 1.2, audi A3 modelul din 2000 cu motor de 1.6.As dori niste pareri despre aceste modele de masini, si cam care ar fi consumul. Am citit ca la un Seat Ibiza cu motor de 1.2 consumul este undeva pe la 7-8% ceea ce mi se pare foarte mult pentru o masina cu motor de 1200.Ma puteti ajuta cu niste pareri?

9 răspunsuri:
| Scremer a răspuns:

Salut hai sa-ti zic si eu ceva.
1. Tie ce masina iti place din toate astea care leai insirat aici?
2. Iati o masina care sa o poti intretinebig grin

Alegeti tu o masina care ai vreao tu si iti zic eu parerile mele, dar sti cum e vb gusutrile nu se discuta si trebuie sa te gandesti la ce vrei sa folosesti sa mergi prin oras sa mergi pana la lucru si inapoi atunci nu-ti trebuie o masina mare(adica motor mare) una mai mica cu un consum mai micbig grin

| extazyboy explică (pentru Scremer):

Da dintre modelele enumerate vreau sa imi cumpar una, dar momentan nu sunt hotarat pe care sa o iau si de aceea cer niste pareri in privinta costurilor de intretinere

| Scremer a răspuns:

Mai bine iti un golf 4 cu un motor de 1.4 iti este bun nu-ti trebuie mai mult eventual de calatoresti mult de meri sa zicem in fiecare weekend de ex Bucuresti-costanta atunci sa-ti iei un motor mai mare daca faci calatori ia-ti un a3 sau poti sa-ti iei si golfu numacu motor 1.6. Dar golf 4 iti ieste perfect pentru a merge asa prin oras la lucru la una alta si seatu ibiza ar fi bun, si nu face turatie mare numa daca nu mergi la drum lung si se suie 4 oameni in ea si mai cari si bagaje atunci te poti... in el de seat dar pentru oras sa mergi la lucru la din astea ia-ti ori golf 4 ori seat ibiza ori care dintre ele is bune desi ai putea opta golf4 daca as fi eu sa aleg dintre astea 2 as lua golfubig grin

Bafta

| extazyboy explică (pentru Scremer):

Sunt de acord cu tine, dar la aspect imi place mult mai mult alfa romeo 147

| Scremer a răspuns (pentru extazyboy):

Pai mnoa nu stiu ce sa zic ia-ti alfa romeo dar are consumu mai mare decat la golf 4 si daca iti trebuie pentru oras nu-i inteleg rostu la alfa romeo si la motoru ala pentru ca daca il folosesti in oras nu prea ai unde sai dai gaz si pe drumurile din Romania numa tio strici eu as opta pentru golf 4 dar fiecare cu gusturile si cu parerile luibig grin

| ionutZzG30 a răspuns:

Iti recomand golf 4 doar ca e cam inghesuita, si audi merge foarte bine! consumul e putin mai mare la audi!

| alexro93 a răspuns:

Un golf 4 motor1.6 ar fi perfect

| Valentin0144 a răspuns:

Pai..la seat ibiza degeaba are motor de 1.2, adica mai putin consuma un motor de 1.4 pentru ca la 1.2 trebuie sa turezi motorul ca sa poti sa cari masina dupa tine...cel mai bun(parerea mea)este golf 4...si la consum si ca rezistenta.

| Anonymousss2345 a răspuns:

Prietene,Alfa Romeo sa nu-ti iei ca regreti, ca nu-s prea fiabile, mai bine ia-ti Golf sau Audi A3...Mai bine Golf.