Întrebare recomandată | IONYUTZ a întrebat:

as dori sa imi achizitionez o masina.
Pretul sa fie pana la 4000 E.
Eu m-am gandit la un Skoda Octavia motor 1.9 TDI din 2003 - 2004 sau la un VW Bora motor 1.9 TDI din 2003 - 2004.
Care credeti ca este mai buna la consum si la dotari.
Astept si alte pareri de masini.
Funda.

Răspuns Câştigător
| andrei9530 a răspuns:

Eu unu nu as luan niciuna din acestea!
Daca tot iti plac masinile cu motor 1.9
atuni ia-ti un opel!
http://www.depozitauto.ro/......60540.html
An 2005 si multe alte dotar!
Sper ca te-am ajutat

| IONYUTZ explică (pentru andrei9530):

Opel Vectra am acum, nu mai vreau unul.

17 răspunsuri:
| slalomprintrecretini a răspuns:

Eu zic ca mai bine ti-ai lua un Bora pentru ca sunt mai bune au un consum mai mic si sunt mai ieftine.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cred ca ai mai mari sanse sa gasesti un hatchback mai ok in banii astia decat un sedan. Intre cele doua as alege skoda

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

La consum e mai buna Bora, ca masina e mai buna Skoda ca este mai mare si mai solida. Este o masina dintr-o clasa superioara. Bora nici nu se mai face deci s-ar putea sa ai probleme cu piesele de schimb.

| IONYUTZ explică (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Dar si Bora se mai fac.

| IONYUTZ explică (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Eu am gasit o oferta asta http://mercador.ro/oferta/skoda-octavia-tdi-alh-ID1r0bf.html#4a97756cde
Dar nu stiu ce sa zic. Nu prea imi place.
Si arata cat de cat bine.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns (pentru IONYUTZ):

Se face Jetta in loc de Bora.

| Florian20405 a răspuns (pentru IONYUTZ):

Aoleuuu...urata cu spume.Se vede ca nu a fost intretinuta!

| Florian20405 a răspuns (pentru IONYUTZ):

Plus ca la Bora am auzit ceva probleme de fiabilitate,intra apa in ea prin chedere,deci alegerea ta,nu faci alegere proasta nici daca iei bora, dar mai buna e octavia, cam toata lumea e innebunit dupa octavia, masina economica, de familie care tine cu, caasa!

| Florian20405 a răspuns:

Cu totate ca sunt innebunit dupa Volkswagen, recomand Skoda.Cum a mai zis cineva o sa ai ceva probleme cu piesele,dar nu e asta o problema se gasesc ele.
Skoda si la consum e mai ok, si la fiabilitate e mai ok decat bora, nu decat golf, cu toate ca au aceeasi platforma. Octavia are aproape aceeasi caroserie ca si a lui bora, numai ca skoda este mai noua(Facelift) si eu zic sa nu fi zgarcit si gaseste o octavia toour 2005 nu e scumpa, este o masina ff buna.
Bafta, alege octavia cu incredere dar sa arate bine, sa nu fie lovita, cum e cea crem de mercador.

| IONYUTZ explică (pentru Florian20405):

Dar din ce am vazut eu, octavia ca acel model nu are computer de bord sa imi arate ce consum atinge la o anumita turatie.
Au unele asa ceva?

| Seyko a răspuns:

Eu zic sa iti iei un VW golf 4, din 2000-2004, sunt masini foarte bune si foarte rezistente.

Pe 1 decembrie si-a luat tata din un Vw golf 4 Break, diesel, motor 1.9, din anul 2000, pret 3000 euro. Merge si functioneaza impecabil happy

| alexmihay92 a răspuns:

I-ati un passat 2002-2003 1.9 motorina sau daca nu i-ati skoda

| georgetzop a răspuns:

Un vw bora cu motor alh, e printre cele mai bune motoare 1, 9 vw ca fiabilitate si consum

| merymaria a răspuns:

VW Bora.e mult ma buna, sar alegerea iti apartine.

| A13xutzu a răspuns:

Nici una dintre cele 2 nu este prea fiabila, eu as recomanda Ford deoarece sunt masini destul de puternice si daca ai grija de ea o sa fie mult timp langa tine.

| costi1998 a răspuns (pentru A13xutzu):

Fordul consuma multwinking