| Ilikeit00 a întrebat:

Buna ziua,
As vrea sa schimb intinzatorul pentru cureaua de accesorii la un vw crafter 2. 0tdi.
Intinzatorul are șurubul de prindere pe partea interioara (inspre motor)si nu ajung cu nici o cheie la el.Stiu ca imi trebuie o tubulară de 13. Am încercat sa dau motorul de AC jos fara sa ii scot presiunea.Cu o camera pot vedea șurubul, dar nu ajung la el.Ce as mai putea da jos?

10 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Duo la servis sa ti o faca ei, nu ai scule si nu te pricepi, acolo este complicat de schimbat cureaua daca nu ai mai facut niciodata, nu poti desface surubul decît cu o surubelnita potrivita sau o cheie, depinde de capul surubului, o sa il strici daca incerci cu alte scule strici capul șurubului si va fi complicat si pentru un meserias sa il desfaca si sa ti gaseasca alt surub identic cu ăsta original.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Radiatoarele jos, ca la orice VAG cu motorul amplasat longitudinal...
'ga-ti-ai *** in ele.
Cu tubulara pe clichet mic ai incercat?

| Ilikeit00 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Intinzatorul l-a mai schimbat cineva in Belgia. Tin minte ca a dat compresorul de aer condiționat jos si a lucrat doar pe dedesubt.nu mai tin minte sa fi dat jos si altceva.am încercat doar ca nu ajung pana acolo.am sa încerc pe partea de sus sa ajung la el.am sa dau jos alternatorul.am pus cureaua noua. cand am montat-o era o distanța între folia fixa pe care am schimbat-o si intinzatorul de aproximativ 2cm. după ce am pornit motorul, l-am lăsat vreo 3-5 min si cand m-am uitat aproape se atingea cureaua din împrejurul culori fixe de cea mobilasad

| Ilikeit00 explică (pentru Ilikeit00):

Imi cer scuze ca am scris gresit.am auto-corect la tastatura si mi-a pus alte cuvinte in loc de ce am scris. culori=rolei

Răspuns utilizator avertizat