| skif2skif a întrebat:

De doua zile imi 'chitaie' ceva in fata pe la motor doar cand sta in relantii, masina e un corsa b.Multi zic ca s-a slabit cureaua de distributie.(cureaua de accesorii). Rugamintea mea ar fi sa imi explicati cum ar trebui sa procedez sa o intind, o cheie de 17 am inteles eu dar nu stiu exact cum. Mii de multumiri!

Răspuns Câştigător
| 0rlando a răspuns:

Trebuie să dai jos capacul ăla de plastic de pe laterală, cel care acoperă cureaua, apoi jos între fulia de la alternator și cea de la arbore, este întinzătorul. Îl strângi și asta e tot.

| OSC a răspuns (pentru 0rlando):

Salut Orlando! Si eu am aceeasi problema la un Vw Bora, dar e ceva problema daca mai circul o luna asa cu ea? pana o sa am timp sa merg la un service...adica sper ca nu se strica cevahappy Astept parerea ta, mersi!

| 0rlando a răspuns (pentru OSC):

Dacă nu mă înșel, nici Bora nu are curea separată de accesorii, caz în care cel mai bine ar fi să o strângi cât mai curând, altfel riști să sară cureaua vreun dinte și... e nasol.

| OSC a răspuns (pentru 0rlando):

Ok atunci, mersi, o sa incerc cat mai repede sa o rezolv.

10 răspunsuri:
| skif2skif explică:

Ms astazi am rezolvat-o destrans surub alternator intans cureaua de accesorii si strans inapoi Am reusit fara sa dau capacul de plastic jos. sper ca nu am 'fusarit'. Numai bine!

| Elena_Zamfiroiu_1998 a răspuns:

Ai virusii, asa am si eu.

| onasis1961 a răspuns (pentru Elena_Zamfiroiu_1998):

Ce fel de viruşi ai?: Păduchi laţi, purici, viermişori sau limbrici?

| Elena_Zamfiroiu_1998 a răspuns:

Poate te ajuta Avira_Antivirus.Asa am si eu.

| RS4 a răspuns (pentru Elena_Zamfiroiu_1998):

Tu ai citit intrebarea sau nu? e vorba despre probleme la motorul unei masini! copiii din ziua de azi, raspund sa se afle in treaba!

| Dory_Bode_1988 a răspuns:

Distributia e de vina, adica rolele sau curelele