| mircea22 a întrebat:

Buna ziua. Ce înseamnă 1/2 la o cheie tubulara de 33 in 12 colturi

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Inseamna ca este cheie de 33 mm pentru suruburi cu cap care are 12 laturi.
Dar poti sa folosesti si pentru suruburi cu 6 laturi, cele mai folosite si raspindite.
In general nu prea gasesti multe mmasinarii care sa aiba suruburi cu 12 laturi sau 12 puncte cum zic ei tehnic, cele mai multe, sau majoritatea is cele cu 6 pct.

Referitor la 1/2 aia is inch si arata ce cap sa folosesti de la pistol de aer, cu baterii, ori ratchet, adica scula aia care face clinck clink cand folosesti.
Capu care intra in aceasta cheie tubulara de 33 mm, este patrat si are dimensiunea de jumate de inch, asa se masoara unele chestii, au ramas tot in inch.

Asa ca idee, o tubulara in 6 pct este mai buna ca una in 12 pct daca este folosita pentru suruburi, piulite care au 6 laturi.

Tubulara de 12 pct o poti folosi si pentru suruburi si piulite ce au 12 laturi cit si pentru cele cu 6 laturi.
Tubulara cu 6 pct o poti folosi doar pentru suruburi ce au cap hexagonal adica 6 laturi.

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

1/2 este dimensiunea pătratului în care bagi tubulara.