| anonim_4396 a întrebat:

detin o skoda fabia 1, 4 16v 101cp din 2000 si de o saptamana ma confrunt cu o problema extrem de serioasa.Cand e rece motorul masina se comporta bine dar cand se incalzeste in bord se aprinde check engine si epc si smuceste sau cateodata ii taie pedala de acceleratie de tot nu se mai accelereaza am dus-o la 3 serviceuri.Am pus-o pe tester a sters erorile am plecat in proba cu vcdsul am mers circa 30 de km si hopa in bord apare check engine si epc mergea extrem de prost mai mult de 80 de km/h nu lua.pe vcds da eroarea senzor presiune galerie admisie insa mecanicul a spus ca ar face mereu nu foar cand e cald.Pana la urma a vazut ca, clapeta de acceleratie cu pedala la pamant se deschide doar 18% a spus ca e clapeta dusa am luat clapeta a pus-o a calibrato am mers 50 de km si mergea super bine, dupa cei 50 de km am ajuns acasa am oprit. Dupa jumatate de ora am plecat cu ea am mers 2 km si hop dein nou check si epc si mergea prost.Ce poate sa aiba sunt disperat am scos mufa de la egr la fel se comporta si cea de la senzorul de aer tot la fel nu mai stiu ce sa ii fac? De ce nu ii da comanda clapetei sa se deschida?

5 răspunsuri:
| Alexandru250201 a răspuns:

Cred ca e de la valva EGR

| aADI a răspuns:

Du-o la reprezentanță.

| RSfan a răspuns:

Mie mi se aprindea "check engine", crestea consumul si scadea putin puterea din cauza sondei lamba, aia ai verificat-o?

| ioan135 a răspuns:

Cred ca am gasit o posibila rezolvare insa nu sunt sigurlaughingAm blocat pe inchis azi clapeta din capacul motorului ca sa intre doar aer rece...mecanismul era defect, clapeta era blocata pe deschis si imi baga aer fierbinte din evacuare este posibil sa fi fost asta bagand aer de sute de grade sa fi intrat in modul de avarie? Am mers cu ea 30 de km si functioneaza inainte dupa 10-15 km mergea extrem de prost...acum am observat ca mai sunt mici smucituri la o turatie constanta de consumat consuma normal?

| RobertDiac a răspuns:

Aceeași problemă o am și eu…
Ați rezolvat-o între timp?
Îmi puteți comunica un răspuns?