| anonim_4396 a întrebat:

detin un audi a4 b7 din 2006 2.0 tdi cod motor bpw(un singur ax cu came) si am ramas fara presiune la ulei din cauza recunoscutei pompe, cand s-a aprins becul am mers la relanti pana acasa circa 400 de m, mentionez ca motorul nu si-a schimbat mersul deloc, nu are nicio bataie, credeti ca scap doar cu schimbarea pompei sau e posibil sa se fi dus si altele de ex turbina axul cu came?

7 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Este posibil. Daca nu ai mers mult cu acest defect.

| Nimeni10 a răspuns:

Trebuia sa o lași pe dreapta si o duceai cu platforma, turbina sigur o ai stricata

| ioan135 a răspuns (pentru Nimeni10):

Nu cred ca e stricata asa mi-au spus baietii de la service dar cel mai sigur mi-au spus ca luni monteaza pompa noua dupa o pornim si vedem daca s-a dus turbina pentru ca au pornit motorul sa masoare presiunea la ulei si au zis ca nu are batai si au accelerato pana la 3000 si turbina intra normal si nu se auzeau zgomote insa nu are presiune deloc buna la ulei

| Nimeni10 a răspuns (pentru ioan135):

Sa fie asa cum zici, si eu m-am gandit sa imi iau golf 5 2.0 tdi, nu au probleme cu pompa de ulei, e clasica.
In rest cum se comporta a4 trage bine?

| ioan135 a răspuns (pentru Nimeni10):

Da foarte bine o am de 2 ani si aproximativ 70000 de km si in afara de aceasta problema de acum nu am avut niciuna cu ea, trage mult mai bine decat un passat b6 de exemplu tot de 140 de cp si un ax cu came nu atiu de ce dar a4 este mult mai violent este alta senzatie!

| Nimeni10 a răspuns (pentru ioan135):

Nu stiu ce sa imi iau golf 5 sau a4, greu de ales

| ioan135 a răspuns (pentru Nimeni10):

Poti sa mergi cu amandoua si dupa o sa stii ce sa alegi eu fiind un posesor anterior de passat b6 pot sa iti spun ca audi este la un alt nivel si la calitate la finisari este mult mai inchegata insa la aspect interior passatul castiga parerea mea in schimb la exterior a4 castiga