| george200115 a întrebat:

Am o skoda fabia 1.4, benzinară. Astăzi mi s-a aprins martorul control tracțiune, cand accelerz si ajung la 40km/h nu pot să accelerez mai mult și se aprinde din nou martorul in bord. Menționez că mi se încălzesc roțile pe spate si față doar pe partea dreapată.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Fa diagnoza, urmareste informatiile date de senzorul de acceleratie laterala, si cei de rotatie de la roti.
Citeste si eroarea, s-ar putea sa o fi luat razna unitatea ABS/ESP.

| george200115 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Era de la roți. Cauciucurile de pe spate era un pic mai mici, decât cele originale de pe față. Am cumparat cauciucuri noi, si s-a rezolvat problema. Am fost la 4 așa ziși mecanici si mai rau mi-a facut. Am mers la reprezentanța si miau luat masina la traseu cu diagnoza in mers si au identificat problema. Multumesc pentru sfaturi!

4 răspunsuri:
| Panamax a răspuns:

Ai buton sub radio care exclude esp-ul?

| gugugugu a răspuns:

Am avut exact aceasta defectiune acum 2 luni, se taia puterea motorului si aparea martorul respectiv peste 40 km/ora. Era ceva legat de valve/aspiratie, nu stiu sa iti decriu exact. Ce stiu este ca piesele +manopera a fost 980 lei.

| george200115 explică (pentru gugugugu):

Te referi la clapeta de aer cald si aer rece de la capacul motorului?