| Ungureanu_George_1971 a întrebat:

Bună ziua! Dețin un opel corsa B, an 2000, motor 1.0 benzină la care întâmpin o problemă. Mi se aprinde martorul ABS în bord și nu funcționează vitezometrul. Am schimbat senzorii de ABS și pompa de ABS și încă persistă problema. Aveți vreo sugestie ce altceva ar putea cauza această problemă?

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pe tester se pune diagnosticul aproximativ, apoi se verifică mecanic piesele.
Pot spune doar că roata stânga față trimite informația către vitezometru, prin intermediul senzorului abs.
Poate ai cablajul sau banda defectă, ori siguranța abs arsă.
În zona Bucovinei te pot ajuta cu diagnostic și reparație.

| Ungureanu_George_1971 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am făcut testăr și arată că totul e ok.Senzorii de abs sunt schimbați pe față.

| relian a răspuns:

Poate s-a dus modulul de ABS, daca spui sensorii si pompa ai schimbat, poate fi modulul.
Ar putea sa nu aibe masa ABS, dar daca na umblat nimeni la cabluri nu vad cum.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Ați fost la un atelier auto și să fie verificată cu un tester? Dacă nu, acest lucru trebuie să îl faceți, altfel o luați doar pe ghicite!

| Ungureanu_George_1971 explică (pentru ValentinMihai78):

Am fost si testerul imi da ca yotul e ok.