| Adrian_Ciuca_1992 a întrebat:

Bună ziua, in timpul mersului mi-a sărit cureaua de accesorii ( am vazut-o in oglinga) după care sa intarit volanul si mi s-a aprins martorul de la baterie in bord. Țin sa mentionez ca aseara i-am schimbat un rulment stanga fata + butucu. Dimineață cand am plecat am observat ca direcția cu mai era in regula după care pe autostrada mi-a zburat cureaua. Masina este un polo din 2001 1. 4mpi cu aer conditionat. Am mai circulat cu ea 30 km pana la primul peco. Mai pot circula pana acasa? Multumesc

3 răspunsuri:
| 13 a răspuns:

Ti-a sarit cureaua de pe filiile apartinand
1 Alternatorului( De aceea s-a aprins becul de la baterie)
2 Pompa servo (De aceea nu mai poti vira rotile cu usurinta)
3 Compresorul de clima (Nu o sa mai ai climatizare in masina)
Atat.
La polo, motoarele de 1. 4mpi, au pompa de apa angrenata de cureaua de distributie. Singurul lucru care te-ar putea impiedica din a ajunge acasa ar fi bateria care se descarca neavand alternatorul sa o reincarce. Daca ai unde sa pui un redresor pe baterie sa o incarci poti sa ajungi cu ea acasa.

| xerxes1 a răspuns:

Pompa de apa este foarte importanta.
Risti sa gripezi motorul.
Lasi masina acolo si vii cu o curea cand poti.