| Zack_Dudu_1989 a întrebat:

Ma intereseaza o masina, pe care as dori sa o achizitionez. Problema este in felul urmator. Masina a fost cumparata de noua de la reprezentanta din Romania in 2005. In 2013, propietarul a scos-o de la fisc si a vandut-o unui om, care a bagat-o la fiscal, ramanand inmatriculata pe aceleasi numere. In momentul de fata de ce acte am nevoie ca sa o inmatriculez pe numele meu? Va multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Ai nevoie de certificatul fiscal de la actualul deținător, contract de vânzare-cumpărare, certificatul de înmatriculare (dacă e model vechi, să scrie pe ultima pagină „vândut către..."), numerele vechi (numai dacă vrei să le schimbi!), poliță RCA valabilă 6 luni, chitanțe pentru taxa de înmatriculare și (eventual) costul noului număr.

| Zack_Dudu_1989 explică (pentru mihai69):

Dacă pe talon nu scrie nimic la "înstrăinat"? Este vreun impediment?

| mihai69 a răspuns (pentru Zack_Dudu_1989):

Te trimite nenea milițianu' la vânzător ca să scrie. Nu îți primește actele fără mențiunea aia. Repet: doar pe C.I. de tip vechi; pe astea noi, nu mai există rubrica aia.
@popa07ady - la RAR nu mai trebuie mers! (chiar dacă nu are ITP valabil - ăla se poate face la orice unitate service).

| suntserios a răspuns (pentru mihai69):

Iti primeste fara nicio problema... rubrica aia e pentru altceva si exista si pe certificarele noi

| popa07ady a răspuns (pentru mihai69):

Tara nimanui! pe mine m-a trimis la RAR.Mi-a spus ca fara RAR nu se poate.In orice caz este multa bataie de cap.Lucrez ``afara`` de 12 ani, cand iti cumperi masina toate actele iti vin prin posta.Tu doar completezi cu proprietarul un formular pe care tot prin posta il trimiti.Atat doar ca nu poti circula cu masina daca nu platesti asigurarea pe numele tau (care este destul de mare)

| mihai69 a răspuns (pentru popa07ady):

Foarte ciudat; abia ce și-a înscris nevasta mașina (prin septembrie) și nici vorbă de RAR!

| popa07ady a răspuns (pentru mihai69):

Da! Ce sa zic? Mi-e groaza, acum in vara vreau sa-mi mai iau o masina in tara si nu stiu cum o voi rezolva in 2 saptamani de concediu.

| mihai69 a răspuns (pentru popa07ady):

N-ar trebui să dureze așa mult dacă ai toate actele în regulă (și mai ales, dacă optezi să nu-i schimbi numerele).

| Zack_Dudu_1989 explică (pentru mihai69):

Dar timbrul de mediu în cât timp se calculează de către cei de la stat/fisc?

| mihai69 a răspuns (pentru Zack_Dudu_1989):

Din câte am înțeles, acum nici ăsta nu s-ar mai plăti; oricum, dacă a rămas în vigoare, nu durează prea mult. Acum depinde și de oamenii de acolo. Unii-s mai cu zvâc, alții lasă-mă să te las.

12 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

PS am uitat - mai trebuie (până s-o vota renunțarea la ea) chitanța de la fisc pentru achitarea taxei de mediu.

| popa07ady a răspuns:

Iti trebuie certificatul fiscal de la ultimul apartinator plus certificat fiscal de la tine dupa care te inzestrezi cu multi nervi si incepi procedura de vinzare cumparare.Stat la cozi, RAR, etc. Succes!

| Zack_Dudu_1989 explică (pentru popa07ady):

Dacă masina are itp valabil nu mai este nevoie de RAR. Eu unul așa stiu...