| NonZarek a întrebat:

Mi am cumparat un cross explorer( chinezesc) de 125ccm 4 timpi, m-am plimbat cu el 1 saptamana fara probleme.Incepea sa apara probleme, cand stateam in loc cu ambreiajul tinut, se oprea, il porneam mergea iar ma opream, il scoteam din viteza lasam ambreiajul di iar se oprea. Asta doar de 2 ori se intampla in rest functiona, ziua urmatoare am zis sa ma plimb, si cand i am dat pedala nu pornea, abia dupa 4 pedale pornea si el pornea inainte la 1 pedala, eram undeva in camp si mi-a cazut lantul, l am oprit, am pus lantul si cand sa dau sa pornesc nu mai pornea de nici un fel, nu vroia sa porneasca. Tind sa mentionez ca nu am capac la chestia aia care se invarte si nu am filtru de benzina, cutia de viteze este inversata dar nu are probleme, si mai curge din cand in cand picaturi de ulei exact de la chestia aia pe care se pune lantul si il misca pentru a misca roata. Nu stiu care este problema, eu ma gandesc ca a intrat mizerie de la benzina di nu face aprinderea, mentinoez ca am cazut cu el o data pe partea stanga si s-a rupt manerul amvreiajului dar l am inlocuit, va rog sa ma ajutati! MULTUMESC!

2 răspunsuri:
| Frumosul345 a răspuns:

In primul rand ajusteaza ambreajul adica strangel la maxim in al doilea rand cand stai pe loc nu trebuie sa tii ambreajul trebuie sa il dai pe liber caci astfel poti uza ambreajul si incerca sa ii reglezi relantiul la motor eu cand pornesc motorul ii dau putina acceleratie dar nu foarte multa

| NonZarek explică (pentru Frumosul345):

Mersi, problema am rezolvat o dar acum am alta din pacate