| AlexandraN21 a întrebat:

Buna ziua! Nu sunt atat de priceputa cu masinile si as avea nevoie de cateva raspunsuri.
Am o masina Ford Fiesta 2017, diesel, motor de 1.5
Ce tip de distributie am? Si la cat timp de schimba aceasta?
Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

M-am uitat pe configurator si nu imi vine sa cred ca o masina pe diesel sa aiba distributie pe curea happy de obicei cele benzina au, dar nu este un postulat, la fel de bine am detinut masini pe benzina cu distributie pe lant
Daca este distributie pe curea (si nu pe lant) la masina ta, nu ai cumparat masina de noua sau au trecut 90.000 km deja de cand o ai de noua, ar fi cazul sa inlocuiesti distributia pe curea
Distributia pe lant se schimba si ea dar de obicei la cateva sute de mii de km sau cand are simptome, prezinta anumite sunete.
In cazul masinii tale kitul de distributie costa in jur de 600 de lei si cumprinde si pompa de apa asa cum este corect.
La acest pret se mai adauga pretul de manopera perceput pentru schimb de catre service, nu cunosc cat e manopera pentru ca difera de la service la service!
Cel mai bine poti afla costul kitului de distributie cat si ce fel de distributie ai mergand cu seria de sasiu ( o ai in certificatul de inmatriculare) la orice magazin de piese auto!
Configuratorul epiesa zice ca motorizarea de 1.5 diesel de 120 CP are distributie curea, de ce nu prea imi vine sa cred?
Daca e pe lant si masina nu prezinta uzura si nici sunete, atunci nu schimbi
Dar e necesar sa constate asta un mecanic!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Era bine sa pui si codul motor, pentru a fi sigur ca am nimerit motorul.
Am gasit kit-urile astea de distributie, deci masina ar trebui sa aiba curea, nu lant.
https://autodoc-24.ro/......af-100405/
Cureaua de distributie teoretic se schimba la recomandarea producatorului, care poate spune 120. 000km sau chiar 200. 000km. Cu prima curea (aia originala) e ok sa mearga atat, au calitate foarte buna. Dar piesele de schimb sunt mult mai slabe calitativ, iar recomandarea mecanicilor este sa schimbi cureaua la 70. 000km sau 80.000.
Deci daca ai cureaua originala a masinii, cauta prin manualul masinii la ce kilometraj trebuie schimbata.
Daca deja a mai fost schimbata cureaua in trecut, atunci trebuie un kit nou cam la 70. 000km sau 5-6 ani.

| relian a răspuns:

Asa este nu prea te pricepi, asta si din intrebare. Distributia ta poate sa aiba si lant, sigur o avea lant, poate avea si curea, sau tot lant.

Ce vreau sa spun, exprimarea ta nu-i buna.Tu de fapt intrebi despre lantul sau cureaua de distributie.
Distributia este un sistem, este o multitudine de piese, distributia reprezinta chiulasa unui motor si cu cureaua de distributie, asta asa ca idee, sa stii pe viitor.

Motorul tau e mic, asa ca nu-ti fa probleme, cureaua aia te va duce mult si bine.
CVureaua aia nu se schimba, dar poti sa o verifici, sa nu aibe crapaturi, daca e in regula, nu te apuca sa iti faci de lucru, ori sa cheltui bani.