| Ciocan17 a întrebat:

Buna Ziua spuneto-mi o modalitate de a porni scuterul fara pedala sau far buton, ca am ramas cu el in oras si l-am lasat la un om strain care o fost bun si m-a ajutat o fost amabil sa-l las la el peste noapte dar eu vreau sa-l pornesc sa vin maine acasa, Va rog sa-mi spuneti o modalitate de al porni!

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca are vreo defectiune nu ai sa-l pornesti nici remorcat.Nu va porni motorul.

| 0rlando a răspuns:

Dacă nu are probleme cu aprinderea sau alimentarea, ar trebui să meargă împins, eventual să încerci să-l pornești coborând o pantă. Doar ridici ambreiajul când ai prins suficientă viteză și ar trebui să o ia din loc fără probleme.

| Ciocan17 explică (pentru 0rlando):

E scuter are ambreiaj centrifugal!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu vad cum sa faci aprinderea fara pedala.Cauti ceva cu remorca, o urci si o aduci acasa.

| Bybanu a răspuns:

Puteai sa-i dai capacul jos de la pedala, si in spate la variator ii bagai un cui sau o surubelnita mica, puneai contactul si impingeai scuterul...

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Cum fara pedala si fara buton? Ciocane, daca te-a lasat bateria, da-i curent cu doua cabluri de lo o masina, altceva ce sa-i faci? Daca nu functioneaza nici una nici alta, il impingi pana acasa pana iti faci rost de bani sa-l poti repara!

| Ciocan17 explică (pentru Jicarean_Calin_1960):

Gata l-am pornit, i-am scos capacul i-am pus racul la o filetanta si l-am pornit, oricum multumesc pentru raspunsuri!

| Ciocan17 explică:

Pff nu prea am bani de remorca nu sti nicio clichița o mers pornit la pedala dar so s-a rupt suportul de la semiluna so farmitat un colt din el de la capac si tot asa pana nu mai sta pedala dreapta si nu pot da la pedala cand vreau sa-i dau pedale nu sta dreapta semiluna si nu prinde racul cum trebuie si ramane pedala blocata