| Denis_Denis_1998 a întrebat:

Pot porni scuterul de la starter gen cu acumulator nu de la pedala, daca bujia e stricata nu da deloc scanteie?

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Niciodata. Motorul nu se invarte fara scanteia de la bujie. Se pare ca nu ai habar de modul cum functioneaza un motor. Fie el de masina sau scuter.

Bula
| Bula a răspuns:

Motorul este cu ardere (explozie) interna, iar bujia este piesa care face scanteia pentru producerea exploziei.
Ca urmare, fara bujie motorul NU poate functiona.
De asemenea, nici atunci nu va functiona daca nu se produce scanteia electrica sau nu ajunge combustibil adecvat in motor.

| sierra1 a răspuns:

"daca bujia e stricata nu da deloc scanteie"

răspuns corect, ia o fundă!

| mihai69 a răspuns:

Nu cred că bujia e stricată, ai sigur alt defect la sistemul de aprindere.
Dar răspunsul corect a întrebarea ta este NU, nu poți porni un scuter dacă nu ai scânteie la bujie.

| Crackman a răspuns:

Nu prea happy rolul la bujie este sa îți aprindă amestecul fără ea nu pleci departe