| Daviduku77 a întrebat:

Buna ziua, sunt curios cât m-ar costa sa vopsesc un Ford fiesta 1.3 benzina an 2003 o masina micuța pe care vreau sa o vopsesc in negru și sa investesc niște bănuți in ea fiind prima mea masina, iar după ce o vopsesc ce acte trebuie sa ii fac?

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ai putea sa o colantezi la un service care se ocupa cu colantari auto
costuri in jur de 3000 de lei materiale si manopera, in unele cazuri chiar mai jos de acest pret, dar pretul il face serviceul!
este de preferat contra vopsitului clasic, colantul, asta daca nu cumva ai rugina multa
pe de alta parte si cu autocolant si cu vopsea trebuie sa mergi apoi la RAR si sa iti faca mentiuni in CIV, asta daca prin negrul ales de tine schimbi culoarea masinii asa cum este ea actuala!
daca se schimba culoarea din acte, la RAR iti trebuiesc urmatoarele documente:

Documentele necesare la RAR pentru modificarea cărţii de identitate a vehiculului (CIV) în urma schimbării culorii vehiculului sunt:
– cerere activitate RAR (cererea se va completa olograf de către solicitant pe propria sa răspundere și va fi semnată în prezenţa angajatului R.A.R. care efectuează activitatea);
– actul de identitate al solicitantului;
– cartea de identitate a vehiculului în original.

https://www.rarom.ro/? p=668

suntserios
| suntserios a răspuns:

O vopsire ok de la 1000 euro in sus.

daca masina e deja neagra nu mai ai ce acte sa modific.

dca nu e neagra trebuie sa mergi la rar, apoi sa refaci certificatul

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

De pe la 3500 de lei o revopsire de garaj, de la 5000 de lei o revopsire în service.
Dacă în actele mașinii scrie "negru", nu trebuie să faci acte, poți da pe ea orice tip de negru (metalizat, nemetalizat, lucios, mat, etc).