| Maria_Lavinia_1984 a întrebat:

Bună ziua. Vă rog frumos să mă anunțați dacă e cineva care este posesorul unei mașini fara permis, limitată la 25 km/h. https://www.elbons.ro/masina-electrica-elbons-4eco25-58a h-fara-permis. Mă gândesc să o cumpăr,dar am nevoie să vorbesc cu cineva care o are deja. Știu deja că are nevoie de asigurare,dar aș vrea să știu la ce categorie a incadrat-o și cât costă asigurarea, dacă plătește impozit, cât costă și dacă sunt și alte taxe? A avut nevoie de programare la RAR? Din ce am aflat eu, se pare că e nevoie. E cineva aici care are deja această mașinuță?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai nevoi de categ B1 sa conduci asa ceva.
Masina sa o poti conduce fara permis nu exista.

| Maria_Lavinia_1984 explică (pentru suntserios):

Eu am întrebat direct la poliție dacă pot. Fără permis poți conduce dacă este limitat din construcție la 25km/h. Tot ce depășește 25, trebuie permis. De exemplu un electric care merge cu 45 viteza constructivă merge cu AM sau B1 în funcție de mici detalii tehnice. Asta e ceea ce mi-au spus cei de la poliție, sincer am întrebat în 3 surse diferite, ieri. Oricum întrebarea mea se referea la altceva. Dacă e cineva aici care are deja o mașinuță electrică Elbons, cea nou apărută limitată la 25. Am și alte întrebări de aceea caut persoane care au. Oricum mulțumesc frumos pentru răspuns.