| boss97 a întrebat:

Salut.Este adevarat ca la unele masini nu se plateste impozit?

Răspuns Câştigător
| Georgic7 a răspuns:

SE PLATESTE LA ORICE MASINA
...Cu cat masina este mai,, batrana'' cu atat platesti mai mult.

5 răspunsuri:
| hummmer a răspuns:

Taxa asupra mijloacelor de transport nu se aplică pentru :
a) autoturismele, motocicletele cu ataş şi mototriciclurile care aparţin persoanelor cu handicap locomotor şi care sunt adaptate handicapului acestora;
b)navele fluviale de pasageri, bărcile şi luntrele folosite pentru transportul persoanelor fizice cu domiciliul în Delta Dunării, Insula Mare a Brăilei şi Insula Balta Ialomiţei;
c) mijloacele de transport ale instituţiilor publice;
d) mijloacele de transport ale persoanelor juridice, care sunt utilizate pentru servicii de transport public de pasageri în regim urban sau suburban, inclusiv transportul de pasageri în afara unei localităţi, dacă tariful de transport este stabilit în condiţii de transport public;
e) vehiculele istorice definite conform prevederilor legale în vigoare(art. 262 din Codul Fiscal).

| TPUajutor a răspuns:

Nu e adevarat

| Aliona00 a răspuns:

Nu nu e adevarat

| Georgic7 a răspuns:

Funda?

| rares85 a răspuns:

Nu se plateste la masiniile old mobil, care sunt declarate masini de epoca si la masinile inmatriculate pe persoane cu handicap, care poseda permis de conducere.