| BigEars a întrebat:

Vreau sa achizitionez o masina si am gasit pe un site de vanzari auto SH din Romania o masina pe placum meu si se poate achizitiona si in rate(nu la banca) (dar sa platesc 10-20% avans la achizitionare). Ma intereseaza in mod special ce acte mi-ar trebui si care sunt procedurile?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Nu te complica cu rate prin dealeri. Fa-ti un credit de nevoi personale daca nu îți ajung banii, e același lucru dar mult mai simplu. Atenție insa la ce suma te întinzi, masina este la randul ei o cheltuiala. Si indiferent ce alegi, durata totala a creditului nu trebuie sa depășească in nici un caz durata de utilizare a mașinii pe care o cumperi. Adică nu îți lua credit pe 5 ani daca tu estimezi ca vei schimba mașina peste 3 sau 4 ani.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai si cui platesti ratele alea?
ca eu ma indoiesc ca vreun dealer de masini accepta sa primeasca bani cu bucatica

| BigEars explică (pentru suntserios):

Ba da, exista.
Voi platii firmei de la care o sa cumpar masina, mai exact, autovit.

| suntserios a răspuns (pentru BigEars):

Autovit e si dealer mai nou? Esti sigur sigur ca dealerul iti primeste banii in rate si nu ai inteles tu gresit in realitate fiind vorba de un credit bancar?

| BigEars explică (pentru suntserios):

Eu am pus o intrebare despre un anumit lucru, nu daca e autovit dealer sau nu si da, e si dealer.
Si nu e singura firma auto care se ocupa cu asa ceva, un simplu search pe google '' auto sh rate'' si gasesti multe firme.
Si nu, nu mi s-a parut: https://www.autovit.ro/anunt/audi-a4-ID7Gts30.html

| suntserios a răspuns (pentru BigEars):

Pai vezi ca nu ai inteles absolut nimic. De aia am pus atatea intrebari, pentru ca mi se parea extrem de suspect ce afirmai tu.

Autovit, daca nu stiai, e doar un site de anunturi auto.

Dealerul de la care cumperi tu, nu e SUB nicio forma autovit. Scrie de altfel mare pe pagina

Dealer
AUTORULATE CONCEPT

In al doilea rand, singur nu vei face rata direct la dealer, ci probabil va fi un parteneriat cu o firma de leasing.

Si nu in ultimul rand tu chiar vrei sa iei o masina de 250.000 km in rate? E probabil cea mai proasta afacere. Vei baga bani in masina aia de nu e adevarat (mai si scrie ca are nu stiu ce martori aprinsi) si intre timp vei plati si rate. Posibil sa ramai cu masina pe butuci la un moment dat, dar tu sa platesti ratele.

| BigEars explică (pentru suntserios):

Da, nu intelesesem exact care e situatia.
As cauta alta, asta ar fi ok cred https://www.autovit.ro/anunt/volkswagen-passat-ID7GtriN.html
Nu am auzit lucruri rele dspre site decicred ca ar fi ok, doar masina sa fie buna. Mersi de raspuns.