| tzori a întrebat:

Vreau sa dau de permis de A2 și o să îmi cumpar un Suzuki VStrom Dl 650. Ideea e in felul următor, motorul depășește categoria permisului cu vreo 20 Cp și vreau să o limitez. Dar până la limitare trebuie să o duc până la Rar și să îi fac itp-ul, intrebarea ramane daca pățesc ceva daca o conduc așa până îi fac limitarea și ce sancțiuni se aplica (daca se aplica). Și încă o întrebare, cam cat se limitează puterea motorului daca ia are cam 60-66 Cp și o limitez la 47. Prin limitare mă refer la puterea motorului, demaraj și viteza maximă. Mulțumesc anticipat.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La 16 ani nu poti sofa o masina cu capacitatea cilindrica atat de mare. Te va oprii oricum in trafic orice politist care te vede la volan si vorba useruluid e deasupra, ti se face iute dosar penal.
La 16 ani nu ai prea mulet variante de sofat, niste ATV-uri si niste mini motociclete de putere foarte mica.
Suzuki iese din discutie, ca nu este listata pentru A2.

| tzori explică (pentru Violleta2022):

Chiar te pot contrazice, exista o firma care face mecanisme de limitare. Acest sistem din cate am înțeles este acceptat de Rar. L-am găsit fix pentru VStrom. Daca te interesai puțin mai bine aflai și asta. Și de unde ai scos 16 ani?! A2 este fix pentru 18 ani și asta pentru motociclete nu autoturisme... Daca nu înțelegi subiectul te rog nu da un răspuns doar pentru a îl da. Mulțumesc de înțelegere.

| Violleta2022 a răspuns (pentru tzori):

Ma rog, ai aproape 17 ani (conform topicului tau din 5 May 2017 unde spuneai ca abia ai facut 16 ani), deci tot nu poti sofa autorisme si motociclete din categoria celor acceptate de cei de 18 ani, cu permis adecvat bineinteles.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce sanctiune sa se aplice? Un dosar penal pentru conducere cu permis inadecvat categoriei

| tzori explică (pentru suntserios):

Mersi de răspuns. Scurt și la obiect!?