| BodoBog a întrebat:

Salut prieteni. Am si eu o intrebare si va rog mult sa nu ma criticati ca stiu ca suna cam aiurea dar am luat si eu orasul de ceva timp si sunt proaspat incepator. Nu am mai iesit de mult cu masina din cauza noii legi insa am pus piciorul in prag; mi-am facut o declaratie pe propria raspundere si i-am dat bataie la munca, zi de zi. Insa intrebarea este...cand reduc viteza sa zicem intr-un sens si sunt in treapta a 2-a...sa zicem ca se reduce viteza sub 15. ce trebuie sa fac? Sa introduc in treapta 1-a sau sa o las asa si sa accelerez? Intreb pentru ca de foarte multe ori mi s-a oprit motorul din aceasta cauza. Am incercat cand se reduce viteza asa de mult si sunt inca in treapta 2 sa introduc in treapta 1-a dar tot se opreste. Cu siguranta ma puteti ajuta si v-as multumi. Aaa, am uitat sa mentionez ca am un golf v diesel 1.9.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cand esti inca in miscare, folosesti treapta 2 si "faci plecarea" cu ea, adica ridici ambreiajul usor, si accelerezi. E mai ok decat sa bagi treapta 1 din mers.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ridici ambreiajul prea repede, tipic începătorilor.

| AlexCristi97 a răspuns:

Din cate stiu pe diesel poti pleca si cu a 2-a de pe loc, deci faptul ca iti moare la viteza de 10-15km/h inseamna ca nu stii sa faci bine miscarea din picioare (ambreiaj+acceleratie) si o lasi prea sub-turata. Cred ca poti lasa in a doua dar sa o turezi mai tare, depinde cum reactioneaza si masina, dar eu la a mea asa fac.

| Kisses a răspuns:

Cand reduci viteza, schimbi in treapta 1, bineînțeles.