| anonim_4396 a întrebat:

Ca să pornesc maşina trebuie să calc ambreiajul şi ce trebuie să fac cu cheia când o bag în contact?

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Decât să-ți explicăm teoretic, mai bine roagă pe cineva să-ți arate și să te pună pe tine să pornești sub supravegherea lui. Cât timp ești începător (de fapt oricând), pornește mașina scoasă din viteză și cu frâna de mână pusă.

| BeSmart17 a răspuns:

Sa o rotesti spre tine

| Allexander07 a răspuns:

1. Bagi cheia in contact
2. Apesi abreiajul pana jos si il tii apasat pana pornesti motorul
3. invarti cheia o data sa ti se aprinda bordu iar dupa 2.3 secunde o invarti sa pornesti motorul.

| WoKy a răspuns (pentru Allexander07):

4. Lasi brusc ambreiajul si te asiguri ca esti la 50 cm de un stalp laughing

| Allexander07 a răspuns (pentru WoKy):

Am pomenit eu de acceleratie? Aşa ştii tu că maşina pleacă doar cu ambreiajul?

| WoKy a răspuns (pentru Allexander07):

Cine-a pomenit de accelelratie? Probabil omul va folosi pasii si masina fiind in viteza cand lasa ambreiajul omoara motorul. Eram ironic. dar ce sa-i faci, e plina lumea de oameni serios laughing

| Ionut29897 a răspuns:

Nu trebuie sa faci nimic cu cheia, o pui in contact sa nu o pierzi prin masina