| Adi01234 a întrebat:

Cam cat ar costa sa inmatriculezi un Audi a6 2004-2005?

Răspuns Câştigător
| 2P a răspuns:

Exact acelasi lucru fac si eu acum cu masina mea luata tot la fel, ai nevoie de:
Buletin
Cartea de identitate
Certificatul de inmatriculare Zis Talon (completat cu nume, data, semnatura la rubrica instrainat catre )
Foaia care arata ca ai itp-ul valabil
Contract de vanz/cump cu fiscalul proprietarului aplicat pe el
Fisa de inmatriculare ( ti-o va trimite vanzatorul semnata de el cu care trebuie sa mergi la primarie sa tio stampileze)
Dupa ce iti stampileaza fisa iti va da si o dovada de impunere precum ca ai luat masina la tine la impozit
Trebuie sa faci o noua asigurare pe numele noului proprietar de minim 6 luni (nu se ia in calcul cea existenta a vechiului proprietar)
Cerere de inmatriculare (se gaseste la un birou de acte auto sau xerox)
Vechile placute sa le ai cu tine
Daca pui masina pe numele altcuiva (exemplu mama, tata ca e asig mai mica) si nu poate sa umble cu toate astea, trebuie sa faci impreuna cu el o procura la notar de 70 lei
Taxa de talon 37 lei
Taxa de placute 45 lei
Copii xerox de pe toate cele mentionate mai sus, si multa rabdare de stat la cozi cu zilele, ai noroc insa ca e deja inmatriculata Ro, cele neinmatriculate dau o vizita si la RAR pentru autentificare
Succes!

4 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Depinde de unde vine audi, ce fel de om esti si unde inmatriculezi.

| Adi01234 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Din Romania in Roamania doar ca sa o trec pe numele meu

| 2P a răspuns (pentru Adi01234):

Exact acelasi lucru fac si eu acum cu masina mea luata tot la fel, ai nevoie de:
Buletin
Cartea de identitate
Certificatul de inmatriculare Zis Talon (completat cu nume, data, semnatura la rubrica instrainat catre )
Foaia care arata ca ai itp-ul valabil
Contract de vanz/cump cu fiscalul proprietarului aplicat pe el
Fisa de inmatriculare ( ti-o va trimite vanzatorul semnata de el cu care trebuie sa mergi la primarie sa tio stampileze)
Dupa ce iti stampileaza fisa iti va da si o dovada de impunere precum ca ai luat masina la tine la impozit
Trebuie sa faci o noua asigurare pe numele noului proprietar de minim 6 luni (nu se ia in calcul cea existenta a vechiului proprietar)
Cerere de inmatriculare (se gaseste la un birou de acte auto sau xerox)
Vechile placute sa le ai cu tine
Daca pui masina pe numele altcuiva (exemplu mama, tata ca e asig mai mica) si nu poate sa umble cu toate astea, trebuie sa faci impreuna cu el o procura la notar de 70 lei
Taxa de talon 37 lei
Taxa de placute 45 lei
Copii xerox de pe toate cele mentionate mai sus, si multa rabdare de stat la cozi cu zilele, ai noroc insa ca e deja inmatriculata Ro, cele neinmatriculate dau o vizita si la RAR pentru autentificare
Succes!

| 2P a răspuns:

Sa-l inmatriculezi cum? pe Romania sau pe bulgari?

| Adi01234 explică (pentru 2P):

Il iau inmatriculat in Romania si vreau sa il inmatriculez pe numele neu tot in Romania