| valentin623 a întrebat:

Cam cat ar fii asigurarea, impozitul la un bmw 730d motor 3. 0tdi din 2008 pentru un om de 55 de ani care are permis de mult timp mai exact are permis de vreo 35 de ani. Masina este euro 4

Răspuns Câştigător
| TrăieşteClipa a răspuns:

Impozitul la primarie cam 2500 lei pe an.
Asigurarea in jur de 1000 pe an.
Daca avea 2000cm 3 impozitul ar fi fost de 180 de lei.

| Celcareajuta a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Tell me more about 7-ar cu motor de 2. 000cm3 big grin

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru Celcareajuta):

Masina pentru premianti!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate spune exact.
Asigurarea RCA este si in functie de antecedentele de circulatie, aplicandu-se regula bonus/malus.
In orice caz pe internet gasesti calculatoare de asigurari, introduci date cerute si o sa-ti dea o suma.
Impozitul anual pe autoturisme, prevazut de art.470 din Codul fiscal, este in functie de capacitatea cilindrica a motorului, crescand de la 8 lei/200 centimetri cubi pentru cele cu CC de pana la 1.600 la 290 lei/200 cmc la cele cu motor de peste 3.000 cmc. Pentru impozit nu conteaza alte elemente. De asemenea, fiind un impozit local, consiliile locale il pot majora cu pana la 50% fata de Codul fiscal, asa ca impozitul exact il afli de la compartimentul de impozite si taxe al primariei de domiciliu sau cauti pe internet hotararea de consiliu local prin care s-au stabilit impozitele locale pe anul 2016.