| Începătorul988 a întrebat:

Dupa multe intrebari, raspunsuri, etc, mi-am achizitionat astazi un Audi A3 8p 2. 0tdi 170cai 2008, euro 4.
Ca dotari, masinii ii mai lipseste pielea si panoramica(are trapa).
La ce ar trebui sa fiu atent la acest motor/masina?
Unde o pot colanta intr-un alb polar, sau o nuanta alba.
De unde pot cumpara piese, replici de pachet S, sau chiar un pachet S-line in banii mai putini.

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Incearcă cu alt browser (copiază adresa și lipește-o în bara de adrese a noului browser) Îți dau in mesaj adresa completă.

Pagina e cea oficială de la Castrol în care alegi tipul de mașină, putere, an fabricație,. și îți dă uleiul recomandat. Pentru tine e uleiul 5w30 cu schimb la max 15.000 km. Că de aici a pornit discuția!

Si un sfat amical: nu te mai lua după toți analfabeții bădărani! Citește cu calm, alege ce ți se potrivește și acționează.

64 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

S-a distrat mult cu marijuana de contrabanda relianu asta. Roman taran printre americani mare smecher laughing si nu stie sa citeasca limba romana

| sierra1 a răspuns:

"La ce ar trebui sa fiu atent la acest motor/masina?"

Ulei de calitate sintetic sau semi, la timp!

| Începătorul988 explică (pentru sierra1):

Schimburile le-a facut proprietarul cu 2zile inainte sa iau masina. Sincer, nu stiu exact ce ulei a pus, sau ce filtre. Mi-a dat factura, tot. Super-ok proprietarul, mi-a lasat si masina cu plinu' facut. happy

| sierra1 a răspuns (pentru Începătorul988):

Atunci aia e!
După vreo 10000 km să-ți amintești de schimbul de ulei

| Începătorul988 explică (pentru sierra1):

Acum caut un site de unde pot lua piese de tuning exterior la un pret decent. Deoarece vreau sa fac masina de expo, un alb, cu pete de "sange" in zona farului drept.

| sierra1 a răspuns (pentru Începătorul988):

Aici m-ai pierdut. Baftă mai departe!

| Frank51 a răspuns (pentru Începătorul988):

Ce frumos ar fi un softulet si un popcorn launch big grin, eu o sa incerc pe masina mea(passat 2002 101hp cu soft la 130), sa pun limitare pe la 3500 sa faca sunetul ala tipic de race.

| mgtow a răspuns (pentru sierra1):

Poate si la 30000 sau 2 ani cu sinteticu. 10000 era inainte cu ala vechi semisintetic

| Începătorul988 explică (pentru Frank51):

Sincer, nu cred ca merita soft... are 170cai stock, dar cand veneam cu ea acasa se intindea la 210(pedala mai aveam destula, avand in vedere ca abia o dadusem pe a6a), dar cand ma uitasem in bord si vazusem 200/205, ma simteam mirat, nici nu se simtea aceea viteza. Cat despre stabilitate, cu jante pe 16, sta extrem de bine pe sosea. Ce nu imi place, este culoarea maxidotului, si ca nu ma prind unde dau sa imi arate viteza exacta in kmh.

| Începătorul988 explică (pentru mgtow):

Bunicul meu mi-a zis sa le fac la maxim 9000km, sa nu ma duc pana in 10, 000.

| mgtow a răspuns (pentru Începătorul988):

El nu stie ca exista ulei de durata prelungita long life. Ala tine 30000 si daca faci 2 ani dar nu ai atins 30mii il schimbi. Mersi pentru raspunsul la lungitu ala care vb aberatii la intrebarea mea

| Începătorul988 explică (pentru mgtow):

Nu ai pentru ce. Sincer, nici eu nu prea stiu care e treaba cu uleiul acesta. Nu prea am avut de a face cu schimburile de ulei...

| mgtow a răspuns (pentru Începătorul988):

E ulei sintetic long life

| sierra1 a răspuns (pentru mgtow):

La 30000?
dacă ține la mașina lui schimbă cel mult la jumătate din parcursul ăsta

| mgtow a răspuns (pentru sierra1):

Tine si 30m

| relian a răspuns (pentru mgtow):

Povesti,basme de la VW, fac reclama la castrol laughing, deci nu mai puneti botu la vrajeala lu VW, astia se pare numa de povesti se tin si de magarii.Cel mai bun ulein este al de la mobil 1 si tine 1 an doara, ori 20 mii de mile, asta garanteaza nu VW nu mai stiu eu ce firma de masina ci mobil 1 ei asa zic atat garanteaza 20 de mii sau 1 an. Daca masina sta in garaj si trece 1 an il schimbi.Ce spune VW si alti papagali din astia is basme, reclama, VW se pare ca o da din balarie i/n balarie, din magarie i/n magarie.Acu iau prins ca faceau experiente pe animale auzi si tu ce handicapati.
Deci asa sta treaba, adica adevaru.VW nu se ocupa cu fabricarea de ulei, nu vad cum puteti c rede niste talhari, niste oameni care fac magarii, voi pe astia ii credeti care masluiesc masinile laughing

| relian a răspuns (pentru mgtow):

Cine zice asta VW?laughing pai tu dupa astia te ia, dupa talharii astia, dupa masluitorii astia? VW face reclama la castrol, dar cel mai bun ulei e Mobil1, iar ala merge 32 de mii de km sau 1 an chiar daca tii masina in garaj.Cand vrei sa stii ceva sigur, nu te du la VW intra pe sitele unui producator de ulei si vezi ce au, producatoru de ulei iti garanteaza ceva, ceti garanteaza tie VW e basm laughing astia numa de magarii se tin, o tin deja lant.O sa s e sature lumea de ei la un mom.

| Începătorul988 explică (pentru mgtow):

Pai si are ceva daca il schimb la 9000/10, 000km?

| sierra1 a răspuns (pentru mgtow):

Băiatul care a întrebat NU și-a luat camion! Deci nu vorbim de camioane sau alte utilaje. La autoturisme cu cât schimbi mai des uleiul cu atât mai bine. Deci începătorule, nu depăși 15. 000km.

Cîteva site-uri de specialite pentru edificare și să nu mai vorbim în pungă:
- https://www.auto-bild.ro/......53067.html

- https://www.euromaster.ro/schimbarea-uleiului-si-a-filtrelor/2

- http://autoerebus.ro/......-de-motor/

- http://www.bradytrade.ro/ghid-auto-schimb-ulei

| mgtow a răspuns (pentru sierra1):

Nu are treaba tiru cu masina dar daca nu ai auzit de ulei care rezista 30.000 km mai informeaza-te. La tir rezista 90.000 km si e adevarat ca nu are treaba cu masina

| sierra1 a răspuns (pentru mgtow):

Ai citit linkurile date?
Dacă da, zi merci.
Dacă nu, citește-le și evantual, dacă mai avem ce, vorbim

| mgtow a răspuns (pentru sierra1):

Aia e opinia celui care a postat acele informatii. Fabricantul de ulei nu e prost altfel zicea ca tine 10.000 sau 15.000 etc. Dupa testele facute si rezultatele obtinute s-a demonstrat ca rezista 30mii si gata.

| mgtow a răspuns (pentru relian):

Castrol e american de.al tau cum sa nu tii parte la patria mama de care faci parte? Imediat implinesc anul cu ei si nu a pierdut nici un strop de ulei masina. Altii baga ulei din carrefour si il tin 3 ani fara belele chiar daca trebuie schimbat la 10mii sau 12 luni

| relian a răspuns (pentru mgtow):

Vorbeam ce garanteaza fabrica nu ce fac oamenii ori cat tin aia uleiul. Daca o paine este garantata o zi sau 2 asta nu inseamna ca e si stricata laughing. Castrol e american ca si mobil1, dar eu nu am spus nimic de ei, am spus de VW ca face reclama falsa, umbla c magarii, foloseste maimute, le omoara cu noxe sa vada cum sta treaba cu poluarea laughing. Deci nici nu am vorbit de rau pe castrol, nici pe mobil1 nici de bine, deci nu stiu despre ce anume vorbesti aici.Carrefour vinde ulei de la cine? Aia pot sa v anda uleiul oricui, poate sa vanda castrol si orice ulei, deci nu vad unde anume bati.Un supermarket vinde tot ce misca laughing sau ce daca cumperi ulei castrol de la su.permarket este prost ori ce anume ai vrut sa spui? Uleiul e acelasi indiferent de unde ai cumpara.

Faptu ca masina nu pierde ulei asta nu inseamna ca uleiul e de vina ca nu pierde laughing asta i/nseamna ca masina este in bune conditii, nu are ni/ci o treaba uleiul cu faptul ca masina pierde sau nu ulei.In sf eu am vrut sa arat ca cel mai bun ulei este garantat de fabricant sa-l tii un an maxim.Tu poti sa il tii si 10 ani, e problema ta.Aopi am vrut sa arat ca nu trebuie sa te iei dupa fabricantii de masini,aia nu fabrica ulei,fabrica masini,cei mai in masura sa spuna adevarul sunt cei care fabrica ulei,aia garanteaza ce fabrica,iar astia marii nu dau doara din gura sa spuna ceva si de fapt sa fie altfel,asa cum face VW laughing Astia se pare merg din magarie in magarie,cine stie ce o mai iesi la iveala,cu ce magarii sor mai ocupa.
Ca sa vezi si germanii astia,aia mari cinstiti si corecti laughingPovestile astea sa le spuna germanilor,sigur aia le cred.
Deocamdata americanii sunt in top mai la toate capitolele,nu cai laud eu dar asta e adevaru,iar america nu e patria mea mama,patria mea mama e RO tara nimanui,tara talharilor si a tot ce este rau pe planeta asta laughing. Deci eu cand vad ceva bun, cand vad alti oameni mai buni nu le urez sa le moara capra, ii apreciez, cam asa a r trebuie sa faca toti, nu sa ne fie ciuda, nu sa le dorim raul si etc.De aia romanii o du.c asa, cu mentalitatea ce o au sunt exact acolo unde trebuie sa fie laughing Daca v ecinu are ceva bun, ar trebuie sa muncesti si tu sa faci mai bine ca el sau ca si el macar, cam asa ar trebuie sa gandeasca lumea.

| relian a răspuns (pentru sierra1):

Asa este cum zice omu, nu mai da tu linkuri aiurea, sunt uleiuri ce le poti folosi 32 de mii de km, asta garantat de fabricantu de ulei.Ce merci sa iti zica? Tu vorbesti de ulei din ala mineral de pe vremuri cred.In ziua de azi mai toate uleiurile merg 10 mii de mile asa usor.Cnad vrei sa gasesti ceva info reale cauta direct pe websitele fabricantului de ulei.Intra ca idee la www.mobile1.com si vezi specificatiile uleiurilor ce le fabrica aia, dupa vii si ne arati si noua. Daca cumperi o masina noua o sa vezi ca te anunta sa schimbi uleiul dupa 10 mii de mile.Bine acum daca ai masina din aia veche normal aia te anunta cum are softul, la 3 mii sau cat era pe vremea aia uleiurile.Nu ma uitai pe ce ai spus tu pentru ca nu are rost sa pierd vremea, eu ma uit cand vreau sa stiu ceva la sursa direct, nu ma uit in gura lumii ce zice unu altul.

| mgtow a răspuns (pentru relian):

Da, eu mam orientat dupa ce punea pe bidon si am intrat in website-ul castrol, ei garanteaza 30.000 km / 2 ani la sintetic daca nu se implinesc. Si asa mecanicii de la servisurile oficiale sant de mantuiala numai sa isi faca lãbuța cu puțulica stiu

| sierra1 a răspuns (pentru mgtow):

Luminează-ne și arată-ne și nouă unde scrie pe site-ul Castrol că garanteză 30000 km la ulei sintetic?

| sierra1 a răspuns (pentru relian):

"Asa este cum zice omu, nu mai da tu linkuri aiurea"

1 - de ce e așa, că ai decis tu?
2 - linkuri aiurea? Sunt site-uri profi și specializate, nu forumuri de rahat în care fiecare analfabet vomită inepții
3- vezi că linkul dat de tine e aiurea!

"Nu ma uitai pe ce ai spus tu pentru ca nu are rost sa pierd vremea, eu ma uit cand vreau sa stiu ceva la sursa direct, nu ma uit in gura lumii ce zice unu altul."
- păi atunci ce mai cauți pe aici să-ți pierzi vremea cu necunoscătorii?
- dacă și tu schimbi uleiul la 30000 e treaba ta, mașina ta, banii tăi. Dar repet și în cazul tău: luminează-ne și pe noi cu " specificatiile uleiurilor ce le fabrica aia, dupa vii si ne arati si noua". Nu de alta dar te văd în temă. Arată-ne unde zice producătorul (o fi inconștient) că GARANTEAZĂ 30000!
Și de fapt nu mie, ci cititorilor și special celui ce a pus întrebarea de bună credință.

| mgtow a răspuns (pentru sierra1):

Https://ibb.co/mGe0no
https://ibb.co/bEZBtT uite aici dovada ca am dreptate asa te lamuresti

| mgtow a răspuns (pentru relian):

Https://ibb.co/mGe0no
Aici are lumina mult dorita daca nu ne crede.

| relian a răspuns (pentru sierra1):

Https://mobiloil.com/en

Aici cauti la fel annual protection si o sa vezi cum sta treaba.

| relian a răspuns (pentru relian):

Https://mobiloil.com/en

Stiu ca nu este activat, doara sa dai clik pe el si a te duca exact acolo. Uite cum faci cu link-ul asta si cu altele care o sa mai le gasesti asa.Sa te invat si cate ceva,asta daca tot suntem pe aici ok?

Selectezi link-ul ala bine? Stii sa selectezi? Adica duci mousu in fata linkului,apoi tinand apasat clik stanga pe mouse te deplasezi pe link, pe o fraza, pe un cuvant ce rvei sa selectezi tu.C and ai selectat tot lasi mousu si dai clik drepta mouse si se va deschide o fereastra cu mai multe optiuni.
Alegi de acolo Go to address, ori Go to address on new tab or window, alegi una din astea si clik pe una din ele si esti deja pe pagina espectiva.
OK? Ai priceput? Sper sa fi priceput, poate e grele astea pentru tine laughing dar lals ca asa mai inveti cate ceva.Nu mai/ folosi calc ala si netu numa pe Facebook si chat, mai invata si cute ceva.Bafta si revina cu ceva comentarii, spune ca nu e adevarat ca aia fabrica ulei care poate sta 1 an in motor sau 20 de mii de mile. Apoi daca e poti sa contactezi pe aia sa le spui ca mint laughing daca aia mint atunci mintim si noi.
Eu nu am pus ulei din ala anual pentru ca masina e noua si schimba dealeru uleiu pana trece garantia, deci merg la aia sa schimbe, ca daca nu merg si se intampla ceva o sa aiba motive sa se ia de tine, adica sa nu-ti mai rezolve nimic in garantie.Dar inainte eu foloseam la masina numa mobil1 era altul cel schimbam la 15 mii de mile, garantat de mobil1 nu de ce spui tu forumuri sau unde crezi tu ca intru euEu nu.s curios de forum, nu-s curios de mai stiu eu ce alte websiteuri, cand vreau sa stiu ceva sigur i/ntru direct la sursa, adica la fabricant dupa caz.Cand vreau sa stiu consumu de benzina la o masina intru la fabrica acelei masini si iau de acolo si asa mai departe.Lamurit acum? Totu este ok? Asa zi/ceam si eu, numa bine

| sierra1 a răspuns (pentru mgtow):

șefu' - tot n-ai dreptate.
Ia uite ce zice sursa ta EXACT pentru masina celui ce a întrebat:

https://applications.castrol.com/......mmendation

| sierra1 a răspuns (pentru mgtow):

Tot în beznă ne-ai lăsat!
https://applications.castrol.com/......mmendation

| Începătorul988 explică (pentru sierra1):

Din pacate nu merge linkul.

| mgtow a răspuns (pentru sierra1):

Nu are nimic acum pentru un LL tine. Depinde de proprietar cum vrea sa o tina dar ai vazut ca exista varianta respectiva. Si mie imi zice in manualul masinii schimb la 1 an uleiul dar nu mi.e frica sa il tin 2 ani sau 30.000 tot una e. Acel ulei a fost testat si isi face treaba altfel nu era scos la vanzare. Vine cu un cod ACEA atat timp cat coincide cu datele manualului poate sa fie LL sau mineral etc.

| mgtow a răspuns (pentru Începătorul988):

In site-ul respectiv ti-a iesit un ulei pentru 12 sau 15mii km dupa modelul masinii. Ala e orientativ aia zice sierra1, dar tu daca ai 0w45 ACEA 348 de ex zic fictiv codurile gasesti de lunga durata care tine 2 ani si nu ai treaba numa sa coincida codurile cu cel din manualul masinii tale. Mai mult de 30.000 nu faci in 2 ani. Eu nici 10.000 nu fac in 2 ani asa ca fara griji.

| sierra1 a răspuns (pentru mgtow):

Ascultă-mă: ai văzut toate siteurile dau limita de 15.000. Deci dacă te respecți admite. Ce mașină ai?

ps - ce-i aia "pentru un LL tine"?

| sierra1 a răspuns (pentru mgtow):

Hai șofer, nu păcăli iar omul! Nu-i da coduri fictive!

El bagă ulei în mașina lui nu în una fictivă.
Admite că ai greșit și gata.
Cât despre individul ăla care mă trimite peste ocean la Walmart să cumpăr ulei nici măcar nu-l amintesc. Nu există. Cu bădărani nu mă duc nici până la toaletă (să nu zic altfel)!

| sierra1 a răspuns (pentru Începătorul988):

Ai reușit să intri le link și să verifici cerințele EXACT pentru mașina ta?

| Începătorul988 explică (pentru sierra1):

Da. Apas pe el si nimic. Ii dau copiere in browser, si imi da cautare, si nu gaseste nimic.

| mgtow a răspuns (pentru sierra1):

Ai ideile tale si nu intelegi deloc ce a iesit pe piata, m.am saturat de tine. Detin un A5 din 2015 coupe s-line in poza apare doar farul la profil. Incepatorul intelege ce.i zic dar tu ai alte idei care nu coincid si nu intelegi posibil gresesti iar eu stiu ce zic aici. LL e viata prelungita 2 ani maxim sau 30m

| Începătorul988 explică (pentru mgtow):

Sincer, eu merg pe varianta de la tara. La 9, 000 schimb totul. Nu e o avere niste filtre si cativa litri de ulei.

| sierra1 a răspuns (pentru Începătorul988):

Incearcă cu alt browser (copiază adresa și lipește-o în bara de adrese a noului browser) Îți dau in mesaj adresa completă.

Pagina e cea oficială de la Castrol în care alegi tipul de mașină, putere, an fabricație,. și îți dă uleiul recomandat. Pentru tine e uleiul 5w30 cu schimb la max 15.000 km. Că de aici a pornit discuția!

Si un sfat amical: nu te mai lua după toți analfabeții bădărani! Citește cu calm, alege ce ți se potrivește și acționează.

| sierra1 a răspuns:

"Asta asa sa iti ingiti limba aia de rahat ce o ai"
"Ba nu mai fiti batuti in cap"
"Mai te si bagi ca mutu ala, exact ca era sa zic eu mu.sca la rahat"
"du-te si te impusca ca esti praf."

Zero!

| relian a răspuns (pentru sierra1):

Atat poti? Raspunde la ce se discuta pe aici, ai intrat unde am dat link-ul? Hai vorbeste sa auzim si noi cum e cu 32 mii de km, e asa ori nu? laughing

| relian a răspuns:

Stii cei mai lipseste? Unu care sa o ia so duca pe un pod si sa arunce raia aia intr-un rau cevalaughing ca sa vezi cu ce se ocupa unia, te doare mintea.Dar sa faci ceva util nu, te duci si il votezi pe dracnea laughing
Vrei sa o transformi in ceva expo laughing du-te ba si fa ceva util lasa desenele animate laughing
Vrei un adevar? Audi A3 este o trotineta de masina,asta e adevaru, aici ma refer la astea noi, alea ce spui tu ca ai deja is praf laughing fugiti cu raile astea trotinete, vrei sa faci expo o trotineta, de parca nu stiu ce mare realizare a face laughing Daca vrei sa faci ceva ocupate sa descoperi ceva, nu rahaturi de 2 bani, fiare vechi.

| Începătorul988 explică (pentru relian):

Sunt curios ce masina ai tu, pruncule. Sau macar de te-ai suit intr-un Audi, pruncule.

| relian a răspuns (pentru Începătorul988):

2017 audi A6 2.0T.masina din asta am.Nu mai zic ca am 2, am si un BMW dar dupa o sa spui ca ma laud laughing ambele pe benzina.Altceva ce vrei sa mai stii? De ce spun ca e o trotineta? Nu mersesem niciodata, aici ai avut dreptate, am avut numa din astea de la 6 in sus, de nla seria 5 in sus, si cand am luat pe asta noua 2017 am zis hain sa vaz cum stai intr-un A3 laughing ras, sincer alea nu-s masini, acu pe bune. Vorbesc aici de masini noi nu de stifturiNu mai te arunca la pruncule, la nici macar nu te-ai urcat intr-o masina, chestiile astea le spui unuia pe care il cunosti.Eu ma urc in ce masina vreau si cand vreau, ai priceput? Asta nu ca am bani, asa daca vreau eu sa fac o proba sa ma urc intr-o masina o fac oricand, pe aici nu vezi altceva decat masini, pruncule laughing

| Începătorul988 explică (pentru relian):

Ai vreasa te credem pruncule? Nu poti lega 3 propozitii intre ele. Dar sa mai si scrii o propozitie corect gramaticala.

| relian a răspuns (pentru Începătorul988):

Despre ce anume vorbesti? Ai trecut deja la garamatica,gata ai terminat cu masinile?laughing Nu sunt curios sa ma crezi tu ori altcineva,doar am raspuns la ce ma intrbasi tu. Daca as fi spus ca merg cu bicicleta oare ce ai mai fi comentat?laughing Iara de invatat sau scris propozitii corecte,stai tu linistit,am mai multa vacanta decat are toata familia ta scoala de la burebista pana in prezent,asta asa ca idee.
Vrei sa ne demonstram unul altuia ce av em si ce stim? Hai sa ne intalnim,sau cum crezi,dovezi nu dau pe net,is satul de mucosi dealde tine,care siau cumparat un junghi,o raie de masina si vine sa stie tot netu asta ca si-a luat masina,si ca vrea sa o faca,cum ai zis tu? Sa faci show cu ea laughing du-te ba mucea si cauta, fa ceva util, da cu matura pe undeva, fa curat ppe langa o padure, fate util, lasa-ne cu povestile tale de 2 bani.
Tu care scrii foarte corect gramatical poti s-a ne explici si noua ce inseamna "vreasa"te-am citat laughing hai ca vad eu habar nu am sa scriu o propozitie, tu esti praf laughing Mucea? Nu mai semnaliza tataie ca faci praf si te vad si altii laughing

| Începătorul988 explică (pentru relian):

Pur si simplu am uitat sa pun un spatiu. Invata diferenta dintre un analfabet si un spatiu care nu e pus.

| relian a răspuns:

Scuze am scris castro in loc de castrol.Chestia e cand scriti voi www.mobil1.com va duce pe o pagina unde trebuie sa cautai voi, deci e cam grele pentru voi sa cautati.Mie imi da exact ce caut, ala ce am trimis tie exact asa apare la mine pe pagina.

Daca nu stii cum sa faci uite cum faci.La raspunsul ala cu link-ul ala care nu este colorat, adica nu se activeaza, sa dai doar clik pe el.Ala de am pus primul,apoi sub am scris de tine.
Ce faci? Selectezi link-ul ala stii cum sa selectezi o fraza sau un cuvant? Ok cred ca nu,hai sa iti spun, poate mai inveti si tu cate ceva,.Te duci cu mousu, acum alta problema :)) poate ca nu ai mouse :)) zic cu mousu apoi si cu laptop daca ai laptop.

Deci te duci cu sageata la mouse in fara linkului aluia apesi butonu stanga de la mous sil tii apsat, si mergi asa cu mousu apasat, o sa vezi ca se coloreaza fraza, link-ul ala ce mai e.Cand sa colorat tot,iei degetu nu mai tii apasat,o sa ramana colorat, adica activat link-ul ala.
Apoi te duci iar cu sageata pe el dar fara sa apesi, cand esti acolo cu curosoru, sageata cursor ce o fi dai clic dreapta pe mous, o sa apara o fereastra in care ai mai m. ulte optiuni sa deschizi acel link.Tu alegi GO to address, ori go to address in new tab or new window ok?

Asta e tot o sa te duca exact pe sitele oficial a lui mobil1 si acolo chiar daca nu stii engleza mut sa fii si tot intelegi anu.al,intelegi mile dar acum oare stii sa faci milele in km?:)) ok ai calculator pe laptop pe calculator.inmultesti nr de mile cum e acolo 20000 la 1.6 siti da km, adica 32 mii dre km.1 mila =1.6 km ok?

Daca ai laptop cum faci.Te duci cu degetu pe padu ala,duci curosru la fel la inceputu linkului apoi tinand degetu pe pad cu cursorul acolo, cu alt gedet sau cu degetu de la mana ailanta apesi clik stanga si o sa se coloreze link-ul ala. Apoi iei degetele, pui iar degetu sa fie curosu sau sageata pe link-ul clorat, iei degetu de pe pad, apoi apesi clik dreapta pe pad si o sa apara fereastra ce am spus ma sus.

:)) spre ca te descurci, daca nu iti pot arata pe Youtube cum se face.Mai invata si tu cate ceva, nu te mai contrazice cu cineva pana nu esti sigur pe tine.Asta e valabil la orice, asa ai facut si cu Gibraltar daca iti aduci aminte, tot spuneai ca e insula ca ai fost tu acolo bla bla, povesti.Ai calculator, ai net, ai google cauti pe google map vezi cum e Gibraltar, apoi te iei in bete cu lumea ok? Bafta si scuze daca ma luai de tine dar asta e se mai intampla, insist si eu ca poate poate omu pricepe, sau macar incearca.

| relian a răspuns:

Ok pe www.mobil1.com o sate duca sa alegi un continent, tu alege North America, apoi du-te la USA si acolo dai clic unde scrie engine oil si sub english, dai clik pe english dar la engne oil, ai priceput? O sa te duca pe pagina oficiala a lui mobil1.De ce zic sa intri aici? Pentru ca daca cauti la europa nu-ti mare lucru, dar stai ca incerc sa vad daca ai, desi am incercat cu RO si nu mi-a dat nimic.Dar odata ce asta unde te trmit este pagina oficiala mobil1 aia e tot, nu trebuie sa stii engleza ca iti dai seama si fara sa stii :)) sper ca iti dai seama, daca nu ramai cu ce stii tu, adica cu balarii.Bafta

| Frank51 a răspuns:

Nu cunosc foarte bine motorizarile dupa 2005, dar iti pot spune un lucru. Daca masina a fost ingrijita si au fost schimbate toate la zi, nu are ce sa pateasca pe viitor, decat consumabilele, discuri placute, etc.

| Începătorul988 explică (pentru Frank51):

Consumabilele mi le-a schimbat fostul proprietar acum 2zile. Masina se prezinta ok, nu are puncte de rugina, si trage pentru toti calutii ei. Eu unul zic ca a fost destul de intretinuta, avand in vedere ca a intrat in Romania pe la sfarsitul lui 2016.
Ideea e ca vreau sa o transform in ceva pentru expo, dar si pentru daily use.

| OldSoul a răspuns:

Cu dotarile cred ca e posibil sa exagerezi putin, dar asta e alta poveste.
Ar trebui sa verifici imbusul de la pompa de ulei, si distributia, cat mai repede.
De colantat, nu stiu, gasesti pe Facebook multe pagini care fac reclama la astfel de servicii, cel mai bine cauti ceva in zona ta, si eventual mai ceri pareri de la unii care si-au infoliat masina la ei.

Cat despre pachet de S-line, cauta online pe olx, eventual Facebook la dezmembrari, daca esti pe faza poti prinde ceva piese la preturi ok.
Uite eu de exemplu, voiam bara de S-line cu spalatoare pentru A4 B7, iar o bara de S-line, e destul de greu de gasit, iar daca mai pui si spalatoare e imposibil, dar intr-o dimineata cum ma uitam pe Facebook am vazut un anunt cu dezmembrez A4B7, din poze nu am vazut prea bine ce e cu bara, dar am vazut ca sunt faruri bixenon, am pus mana pe telefon, am sunat, am mers 100km si am luat bara.
Bara a fost 400 € completa, grila, proiectoare, spalatoare, si, cireasa de pe tort, senzori de parcare, ba mai mult mi-a dat si tunelul de la intercooler care din ce am inteles eu e posibil sa difere si a ramas sa apelez la el si pentru instalatia de senzori de parcare pe fata.
Nu stiu cum ti se pare tie pretul, dar eu zic ca am facut o afacere foarte buna.
Bine, in cazul meu, bara era cel mai greu de gasit, restul elementelor, o sa le achizitionez ocazional.
Ce e drept, mai caut si un interior de piele full electric, sau edition, dar asta o sa vad in timp.

In opinia mea, cea mai buna varianta e sa iei piesele din dezmembrari, kiturile nu muleaza la fel de bine si nici piesele de producator, iar sa iei acele elemente noi, te va costa destul de mult, si nu merita efortul financiar.

| Începătorul988 explică (pentru OldSoul):

Nu exagerez la dotari.
Are trapa, 4 geamuri, navigatie, tempomat, torpedou refrigoric, cand deschid masina pornesc luminile(nu stiu exact cum se numeste, cred ca follow me home), faruri spate de euro5 LED, bara fata cu grila vopsita negri, etc.

| OldSoul a răspuns (pentru Începătorul988):

Eh, la mine o masina full inseamna ca are si scaune full electric, incalzire fata spate, sirocou, bixenon laughing
Stiu, aici sunt cam critic.

| Începătorul988 explică (pentru OldSoul):

Scaune electrice are. Sirocou nu stiu sigur daca are... mi-a dat 3chei, una inca nu stiu ce face. Faruri bi-xenon are. Incalzire are doar fata.

| EneCristian a răspuns:

Atentie prea mare nu e nevoie in general audi face masini bune( a3 e foarte fiabila) atat consumabilele si de asemenea suspensia rotile in general bucsele drumurile noastre nu sunt prea bune. De colantat nu stiu sigur dar sunt multe ateliere dai un search pe google pentru cel mai apropiat pachet s line cel mai bine il iei de la dezmembrari

| Începătorul988 explică (pentru EneCristian):

Din pacate am cautat la dezmembrari mai multe piese pentru a3, si nu am gasit. Cum ar fi suportul pentru pahar, si butoanele pentru geamurile electrice, toate 4. (am zis sa iau sa am d rezerva, ca am auzit ca se sterg foarte usor desenul de pe ele).
Cat despre colantare, nu ma intereseaza sa fie aproape. Ma intereseaza sa fie de buna calitate.

| EneCristian a răspuns (pentru Începătorul988):

Http://www.dcmdesign.ro/ cat despre piese cauta la ateliere sau chiar si la service-uri multe au piese de genul pe stoc.