| Ateistu a întrebat:

Cam cat castiga un mecanic auto?
tin sa precizez ca sunt la liceu domeniul tehnic specializarea mecanica, mecatronist dupa ce termin 12 clase am calificarea de mecanic auto? si fara bac ma pot angaja ca mecanic auto?
Vorbesc Serios

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In functie de zona, angajator, pricepere, experienta si program.
Eu mai lucrez mecanica de intretinere, la negru, cu un mecanic pensionat, si trec tot timpul de 50 de lei pe zi, iar el castiga cel putin dublu. Program de voie, cel mult 8 ore pe zi.
In regim PFA (adica cu propriul atelier acasa) lucrezi in legalitate, si daca esti bun ai cel putin 3 clienti pe zi, de la care incasezi peste 100 de lei pe zi. Inmultit cu 20 de zile sa zicem, scoti 2000 de lei pe luna, din care scazi cheltuielile, 300 de lei sa zicem.
Mi se pare un castig decent, avand in vedere ca n-ai sefi, si cand n-ai chef de lucru incui usa si esti liber.
Intr-un service de succes, un mecanic are salariul de baza cam 800-900 de lei, la care se adauga sporurile de realizari, dupa o schema de genul: fiecare lucrare facturata se imparte intre firma si mecanic; din incasarea totala se scad materialele folosite, apoi ramane profitul, care se imparte intre angajat si firma, 35% la angajat (atat era unde am lucrat eu) si restul la firma.
Eu am lucrat la tinichigerie-vopsitorie, unde manopera se considera mai grea, si se pune 45% la angajat.
Te poti angaja linistit fara bac, atat timp cat vrei o functie simpla de mecanic. Daca firma e serioasa, vei fi trimis la cursuri de calificare/informare, si ai sanse mari sa devii specialist in diferite domenii (directii, injectie, electronica s.a.m.d).
In service-urile de succes, daca esti meserias bun si ti se inmaneaza lucrari importante, poti ajunge frecvent la salariu de 3000 lei, pornind de la cei 900 de lei de baza.

| MariusF23 a răspuns:

De obicei meseriasii fac scoala profesionala, de acolo se obtine calificarea, si dureaza 3 ani. La sfarsit dai o proba si aia e. Esti bun de angajat. Cat despre tine, tu ai facut un liceu cu profil tehnic, latura mecanica. Trebuie sa dai bacul, si mai departe te poti duce la o facultate, preferabil politehnica, din care o sa iesi inginer.

Răspuns utilizator avertizat
| MariusF23 a răspuns (pentru Ateistu):

Ceea ce zici tu este atestatul. Orice absolvent de 12 clase il are. Nu e chiar o calificare, ceea ce ai invatat tu sunt notiuni de mecanica generala.

| AliLina2 a răspuns:

Pai in jur de 1500-2000 de lei pe luna in functie de realizari, de experienta si de gradul de calificare.un mecanic profesionist castiga si 3000 de lei pe luna.

| ȘefuLaValută a răspuns:

In functie de tara si pricepere