| Contascuns0742 a întrebat:

Salut TPU! Am o nelămurire, am intrat la un profil mecanic (liceu, nu școală profesională), ideea de baza e că acest profil de mecanica se baga la liceu o singura data la 4 ani (1x/4 ani), iar eu m-am gândit că după ce o să îl termin o să ies mecanic sau tehnician mecanic dar m-am uitat pe site-ul de la liceul meu și spune că după terminarea a 12 clase o să ies tehnician mecatronist. Acum nu vreau sa spun o prostie și să fiu luat în ras dar eu din câte știu asta nu prea are legătură cu mecanica in sine (auto) legată de mașini. Deci ce legătură are?

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"după terminarea a 12 clase o să ies tehnician mecatronist...dar eu din câte știu asta nu prea are legătură cu mecanica"

Hmmmm, de fapt ne-am aștepta să ne spui tu ce-i aia "mecatronică". Nu cumva e un melanj intre mecanică și altceva ce se termină in *tronică?

| inatorul a răspuns:

Salut am fost si eu in clasa a 9a pe profil de mecanica tot cu specializare de tehnician mecatronist.

In primul rand o sa ai 3 module la care o sa inveti MECANICA in general, sisteme de masinarii cum se misca, foarte multe lucruri tehnice destul de complexe.

Daca nu ai baze foarte bune in fizica si matematica e foarte greu sa intelegi ceva.

O sa vezi ca aproape toti colegii tai de clasa nu o sa fie interesati mai deloc de aceste materii pentru ca sunt foarte grele (plus ca la profilele de mecanica, electric, protectai mediului..., se intra cu medii mici, in ciuda dificultatii profilului).

SI NU INVETI MECANICA AUTO DE NICI O CULOARE si calificarea de TEHNICIAN MECATRONIST pe care o primesti la sfarsit e legata de elevataore de lifturi si daca nu ai invatat nimic despre ele in timpul liceului e degeaba

La orele de practica nu faci ce se preda la celelalte module M1, M2, M3 o sa mergeti in atelier si o sa va puna sa taiati fier cu
bomfaieru ca sa realizati in final un ciocan fieru de la ciocan pentru nota dupa se mai face prin a 11 topor si tot asa.

+ cand toti ceilalti o sa ia vacanta de vara voi o sa veniti la liceu inca 2 saptamani pentru practica (+2 ore de practica pe saptamana pe tot parcursu anului)

DACA VREI SA INVETI MECANICA AUTO DUTE LA CURSURI SPECIALE invata de pe Youtube cate tutoriale sunt si de pe google ia-ti diploma de bac si vezi tu mai departe

iti sugerez din experienta personala sa inveti foarte bine acum in a9a sa ai medie foarte mare ca sa te transferi la sfarsit de an (nu poti in semestru 2 decat la sfarsit de an) pe filologie sau stiinte sociale si sa faci cursurile de mecanica auto separat pentru ca sunt profile usoare si ai timp de asta

si inca ceva SA NU SPUI LA NICI UN PROFESOR asa din vorba in vorba ca vrei sa te transferi nici la colegi pentru ca o sa iti dea note foarte mici ca sa nu poti sa te transferi chiar daca inveti foarte bine, bafta