| sofiaaaa001 a întrebat:

Cam cat dureaza scoala de soferi (in Bucuresti) din momentul in care esti inscris la scoala pana cand iesi de acolo cu carnetul de soferi in mana? asta in cazul in care treci toate examenele din prima.

4 răspunsuri:
| BuLaNNNeL a răspuns:

Ultima data când m-am informat, timpul de așteptare între examene era de 3 săptămâni - 1 lună (stă chiar bine față de foarte multe zone din țară, unele chiar au timp de așteptare de 4 luni).
Depinde de școală aleasă, exista unele care te obliga sa faci cursurile de legislație și mai pierzi și pe acolo timp, după urmează ședințele (aici depinde de tine, faci 13-15 sau plătești pentru mai multe, mai depinde și de instructor, daca faci zilnic sau 2-3 pe săptămână).
Un exemplul imaginar: 1 săptămână legislație + 1 lună ședințele + 1 lună sala + 1 lună orașul = 3 luni / 3 luni jumate. Repet, nu știu cum mai sta Bucureștiul acum cu timpul de așteptare și mai depinde și de tine + instructor.

| sofiaaaa001 explică (pentru BuLaNNNeL):

Aha, am inteles. am intrebat pe cineva care mi-a zis ca ar dura in jur de 9-10 luni sau un an tot procesul pana cand iesi cu carnetul, asta in cazul in care nu pici vreun examen si totul merge ca la carte si totusi mi s-a parut exagerat de mult, eu ma gandisem ca mai mult de 6-7 luni maxim nu are cum sa dureze

| sofiaaaa001 explică:

Maica-ta a stat 9 luni insarcinata cu tine ca sa nasca mai apoi un misogin nesimtit care nu stie sa vada mai departe de lungul nasului, dar hei cel putin nu e nimic surprinzator! in alta ordine de idei, du-te si lasa comentarii din astea sexiste si de agramat functional in alta parte, nu la mine, ok? Eu am lucruri mai bune de facut decat sa imi pierd timpul cu astfel de comentarii idioate si inutile, iar tu cred ca mai bine ai continua sa desenezi liniute si cerculete ca tema pentru doamna invatatoarehappy

| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios a răspuns:

Eu pe la jumatatea lui August 2020 am implinit 18 ani. Prin iulie m-am apucat de legislatie. In septembrie am dat sala si permisul l-am luat in decembrie. Asta ca idee.
Practic m-am inscris in iulie tarziu si in decembrie am luat permisul fara sa pic ceva, in plina pandemie.