Întrebare recomandată | rekinu94 a întrebat:

Pana in ce data se pot da examenele pentru scoala de soferi?

Răspuns Câştigător
| Xdeko a răspuns:

Examenul il dai dupa ce faci scoala dai si examenele. Dar ca sa dai examenele ia si invata mai intai. Uite o metoda simpla si usoara prin care poti sa inveti. http://e-drpciv.ro/141044/

| rekinu94 explică (pentru Xdeko):

Sunt in curs de terminare.din iunie am incpeut fac bcce, Ma intereseaza daca nu cumva exista o data lmita ca e Craciunul...

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa ce ai terminat scoala de soferi examenele se pot da oricand, in interval de 1 an de la terminarea scolii. Daca nu le-ai sustinut in acest interval ori nu ai reusit la ambele, atunci trebuie sa faci iarasi scoala de sofer.
Examenul teoretic se da in orice zi lucratoare, pana la data sustinerii examenului practic, pentru acesta trebuie sa fii programat.

| Anonima264 a răspuns:

Buna!
Din cate stiu n uexista o data anume.
O seara buna!

| Flaviucu a răspuns:

Nu este o data fixa. Examenul il poti da cand vrei.

| Mozurov a răspuns:

Trebuie sa iei permisul in decurs de la un an de zile de cand ti s-a intocmit dosarul.Asta te intereseaza nu? Daca expira scoala de soferi?

| oOoBrBoOo a răspuns:

Nu este o data poti sa dai examenul cand te programeaza aia de acolo de la politietongue.

| Xdeko a răspuns:

Inainte sa te duci la examen, invata. Aici ai o metoda usoara de a invata. http://e-drpciv.ro/141044/;)

| Xdeko a răspuns:

Eu sunt in aceeasi situatie ca si tine din cate vad. Noua lege intra in viguare de la data de 19/01/2013, care prevede ca C si CE sse pot da de la varsta de 22 ani. Daca deja ai luat permisul pentru categoria B si deja ai introdus dosarul pentru categoriile C si CE nu mai ai nici o problema, poti da examenele in decursul anului viitor. Eu nu am permisul pentru categoria B, iar pentru categoriile C si CE trebuie depus dosarul anul acesta pentru a putea da examenele, dar pentru a depune dosarul pentru C si CE imi trebuie permisul de B. Deci daca ai B poti face si C, CE. Din pacate eu nu am fost atent sa depun dosarul pentru B mai repede, nu m-am grabit si acum am de pierdut foarte mult imi vara imi trebuia categoria CE. sad Mult noroc! Vezi ca pe acel site ai si mediu de invatare pentru alte categorii. In caz ca nu stiai C si E il dai in examene separate. Sala pentru C, oras pentru C apoi sala pentru E si oras pentru E.

| rekinu94 explică (pentru Xdeko):

Da stiu da eu am vorbit cu instructoru si cu ceva politai si o zis ca pot da si c, ce, chiar daca nu am B inca...Pentru ca de la 21 de ani se poate da...pentru ca daca deja ai platit scoala de soferi ai facut si orele n-are cum sa nu poti da., pentru ca banii deja i-ai dat si nu-i poti primi inapoi.

| Xdeko a răspuns:

Ai grija, pentru ca tu poti face scoala si la examene te pot respinge, iti arunca dosaru pur si simplu, in cazul acesta fiecare interpreteaza legea cum vrea. Acum cativa ani cand a fost modificate legea, cred ca vreo 5-6 ani un vencin de al meu a pus o conditie la scoala de soferi pentru ca era nesigur de aceasta chestie. I-a zis instructorului ca nu ii plateste scoala pana nu intra in sala de examen, intre timp a facut ore de conducere fara sa plateasca si cand sa dea examenul la respins cand a mers la sala. Instructorul sa ales cu o paguba de 1400 ron. Iti asumi riscuri, poti pierde sau castiga. Eu am ales sa nu ma mai lupt sa insist sa risc. O sa am timp sa fac toate gradele in anii viitori. Succes!

| rekinu94 explică (pentru Xdeko):

Imi pare rau pentru ceea ce ai spus...Eu am vorbit cu instructorul meu, si sa interesat chiar si la politie si a zis ca sunt modificari majore.i chiar daca aceasta lege va interzice sa faci scoala de soferi categoriile C, CE pana la 21 de ani.Noi vom putea face deoarece santem deja inscrisi cand legea e asta din prezent chiar daca aceea se schimba...Si noi facem de exemplu Sala B,Oars B, Sala C, Oras C, Sala E, Oras E.Deci nu ai cum sa le dai toate o data.Si de aceea avem voie nu renunta si ai sa vezi ca te lasa si nu iti va respinge dosarul.

| rekinu94 explică (pentru Xdeko):

Orcum iti dau funda pentru ca esti de treabalaughing

| dana2013 a răspuns:

Cand vrei tu, in general la o luna si jumatate, 2 dupa inscriere.Se face legislatie, apoi ore de conducere, si dupa ce termini astea, te poti duce sa dai examenele.