| s3s a întrebat:

Cam cat e amenda cand te ia radaru cu 70-75 in localitate?

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ai tot ce te interesează aici, http://legislatie.autoraid.ro/amenzi_circulatie.html
Ia piciorul de pe pedala de accelerație!
Pa, pa.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Postarea respectiva nu mai este corecta, mi se pare ca este facuta inainte de republicarea din 2006 a OUG nr.195/2002 deoarece nu mai corespund nici articolele si nici amenzile, atunci punctul-amenda era de 35 lei iar acum este de 67 lei. Numai bine!

| Legiuitoarea a răspuns (pentru Ioandelasal):

Bună.
Și asta este o completare, http://www.click.ro/......69571.html
Pa, pa.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Da, stiam, deoarece punctul-amenda este de 10% din salariul minim brut pe tara. O seara buna!

| Legiuitoarea a răspuns (pentru Ioandelasal):

Bună din nou.
O seară liniștită și respect!
Pa, pa.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Amenda depinde de limita maxima de viteza stabilita pentru localitatea si locul unde te-a prins in localitatea respectiva. Daca limita maxima a fost de 50 km/h atunci amenda este de la 6 la 8 puncte-amenda, respectiv de la 402 lei la 536 lei(anul acesta un punct-amenda este 67 lei). Numai bine!

| quartz1999 a răspuns:

Mai nimic.Din cate stiu eu este marsa de 10km/h.