| jm3k3ru10 a întrebat:

Cand masina aluneca la vale pot sa bag in marsalier apoi apas usor pe acceleratie si las incet ambreaju? Se poate sa mi se opreste motoru?

Răspuns Câştigător
Stefan
| Stefan a răspuns:

Nu poti sa faci aceasta manevra, pentru ca la coborarea unei pante trebuie lasata maneta de la cutia de viteze in treapta cu care ai urcat panta. Ca sunt situatii cand se incalca acest fapt, fiecare face ce vrea cu masina lui, eu spun care sunt recomandarile in acest caz. Nu poti sa bagi in marsalier pentru ca prin decuplarea transmisiei [in cazul cand folosesti ambriajul] axul principal de la cutia de viteze are o rotatie foarte mare ce nu permite manevra.

6 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Sigur! E cea mai buna metoda de a-ti sparge cutia de viteze. Cand masina aluneca la vale CU FATA ( presupun), schimbi viteza in treapta inferioara, fara sa accelerezi deloc, pana se opreste singura, sau pana o poti opri cu frana de picior, sau de mana. Pe gheata, nu-ti recomand sa calci frana cu violenta.
Ah...si, sa stii ca se numesc "marsarier' si "ambreiaj".

| valy1233 a răspuns:

Bulesti cutia laughing
iar daca vrei sa te opresti, si esti sofer(ceea ce nu cred)folosesti frana de motor.bafta happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa se opreasca motorul nu se poate intampla.
sa spargi cutia cu viteze se poate.
cel mai bine apesi usor frana de picior sau tragi frana de mana.
sau macar astepti sa se termine panta.

| Lenex a răspuns:

Deci nu ti se va opri motorul, poate nu iti va intra in marsalier sau iti va caraii...nu incerca asta, mai bine pune frana, trage frana de mana

| deas2 a răspuns:

Daca masina nu e oprita pe loc nu o sa-ti intre niciodata in marsarier intrucat treapta de viteza "marsarier"nu e "sincronizata" cu cele 5-6 inainte