| Ionut321123 a întrebat:

Am un golf 3 de 1.4 benzinar, porneste foarte usor cu motoru rece dar dupa ce se incalzeste motoru nu vrea sa porneasca fara sa apas un pic acceleratia. Care ar fi problema? Bujiile? Multumesc, poate a mai trecut cineva prin problema asta

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Verifica filtrul de aer, posibil sa fie foarte murdar, nu mai trece aerul prin el, si de asta porneste greoi cand e fierbinte. Cu ocazia asta, cumpara un spray de carburatoare si curata clapeta de aer.
Bujiile poti sa le verifici, sa vezi daca arata ok, dar in general, bujiile proaste se simt la pornire si la mers, nu trage calumea.
Alta problema des intalnita e bobina de inductie. Aia daca e defecta, inainte de a se strica de tot, functioneaza perfect la rece, dar cand se incalzeste slabeste mult scanteia, iar atunci cand dai la automat, scade tensiunea la borne, si scanteia iese prea slaba ca sa porneasca din prima. Bobina o poti verifica 'la mana', dupa ce mergi cu masina si se incalzeste motorul, pune mana pe bobina si vezi daca e calda. Putina caldura e oarecum normal sa dea, dar daca frige, e clar ca e defecta.
La problema scanteei, ca si cauze mai pot fi si fisele vechi, sau contactul imbatranit.

| Ionut321123 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Acuma se intampla invers. La rece nu porneste fara sa apas acceleratia iar la cald piar la cald porneste perfect.filtru de aer nu are nimik..bobina se incalzeste da nu e fierbinte. Am inteles ca ar mai putea fi si din cauza filtrului de benzina..am fost in servis cu ea si mi.o ca nu au cei face pentru ca e masina prea veche si nu ii pot face nicio diagnoza

| Ionut321123 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Acuma se intampla invers. La rece nu porneste fara sa apas acceleratia iar la cald porneste perfect.filtru de aer nu are nimik..bobina se incalzeste da nu e fierbinte. Am inteles ca ar mai putea fi si din cauza filtrului de benzina..am fost in servis cu ea si mi.o zis ca nu au cei face pentru ca e masina prea veche si nu ii pot face nicio diagnoza. Ce sfaturi imi mai puteti da pentru problema asta?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Ionut321123):

Du-te la un mecanic particular, cu rabdare, sa-ti schimbe filtru de benzina, si verifice cum functioneaza pompa de benzina.
Cand porneste, turatia urca putin peste 1000rpm, fara sa o accelerezi? La rece ma refer, ar trebui sa functioneze socul automat, sa ridice putin relanti-ul la rece pana la 1000rpm, sau peste.

| Ionut321123 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Exact cand o pornesc are acul de la turatie sub 1000 si abia dupa cateva secunde urca singur acul pana in 1000 de turatii

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Ionut321123):

Cred ca functioneaza corect socul.
Problema presupun ca e de la alimentarea cu benzina; filtrul vechi, sau pompa obosita. Mai sunt altele de verificat, un mecanic bun le face pe parcurs (curata mufele, scoate bujii, etc).