| anonim_4396 a întrebat:

Am un audi a6 c5 din 2001, motor 2.5 v6 quattro, dimineata cand o pornesc, dau sa plec cu ea, merge 50 m si ii taie acceleratia, dupa aia apas pe acceleratie degeaba, nu se mai tureaza deloc masina, isi mai revine doar daca o dau intr-o vale si trece 2. 500rpm, dupa aia isi revine si merge normal, dar in rest dimineata apas de 1.000 de ori pe acceleratie si nimic, nu se ridica deloc, din ambreiaj pleaca, dar nu merge acceleratia, daca apuc sa trec de 2.500 nu mai am probleme cu ea nici daca o opresc nici daca o pornesc peste 3 ore, doar la "prima" pornire face asa.
Imi poate da cineva un sfat va rog?
Multumesc!

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

La frigul de acum, asa este prima pornire.

| InOrOut a răspuns:

Motorul foarte rece si EGR infundat, ar putea fi.

| KaTzZu97 a răspuns (pentru InOrOut):

Dar de ce cand reusesc sa trec de 2.500 merge normal? Si peste 5 ore daca o pornesc merge normal

| InOrOut a răspuns (pentru KaTzZu97):

Asa face cand e foarte rece afara. Dupa ce se incalzeste putin merge bine. Faza cu 2500 ture e ca de acolo incepe turatia la care se incalzeste motorul mai repede. Sa vezi eu azi dimineata am dat de 4 ori la automat pana am pornit-o, erau -5 grade. Si de fiecare data a incalzit motorina bujiile incandescente si abia au pornit-o. E bine sa ai garaj incalzit.

| InOrOut a răspuns (pentru KaTzZu97):

Normal ar fi sa o lasi vreo 3-5 minute sa mearga la relanti cand e frig sa se incalzeasca putin. Precis tu direct ai pus contact si dai talpa. Normal ca a facut asa ca ii taie gazu, stie ca e rece motorul si o limiteaza electronic la 1500 ture sa nu auto distruga, cand se incalzeste opreste limitarea. Si eu o las sa mearga cateva minute dimineata.

| KaTzZu97 a răspuns (pentru InOrOut):

De pornit porneste din prima, nu am probleme la pornire, la acceleratie nu vrea, de pornit porneste la sfert si la relantii sta fara probleme

| KaTzZu97 a răspuns (pentru InOrOut):

Am lasat-o 30-40 de minute, dupa mă urc in ea si incerc sa plec, pleaca si la 50-100 m nu mai vrea acceleratia.

| InOrOut a răspuns (pentru KaTzZu97):

Atunci e de alta natura, e aerul sau combustibilul. Poate are apa in filtrul de combustibil. Poate e sarit un furtun de aer. Iti da ceva eroare in bord? Ar trebui sa apara check engine. Tu nu ai functia "check engine" ca sa verifice masina?

| InOrOut a răspuns (pentru KaTzZu97):

Da cel mai bine du-o la cineva sa puna testerul pe ea. Costa 100 lei si dureaza 10 minute si iti verifica si in mers.

| KaTzZu97 a răspuns (pentru InOrOut):

Da, am functia de check engine dar nu apare nici un martor in bord